Festival, Mavi Sürgün’le Devam Etti

1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali (BOTİF), STS Bodrum teknesindeki “Mavi Sürgün” etkinliği ile devam etti.

Festival, Mavi Sürgün’le Devam Etti

3 Kasım Günü İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın “Deli Dumrul” oyunuyla başlayan festivalde, Yücel Erten ile Mustafa Avkıran ve Daphnis Kokkinos ile Koza Tamdoğan, gerçekleştirdikleri söyleşilerde sanatseverlerle bir araya geldi. Festivalin yüzen sahnesi STS Bodrum ise Halikarnas Balıkçısı’nın ölümünün 50. yılında ünlü yazarın “Mavi Sürgün”üyle gün batımına yelkenlerini açtı. Jehan Barbur’un ev sahipliğinde bir hafta boyunca devam edecek okuma tiyatrosunun ilk gününde Mustafa Alabora ve Deniz Çakır, “Mavi Sürgün”den bölümler okudu, Barbur da muhteşem sesiyle gün batımına eşlik etti. 

7 gün sürecek etkinlikte Derya Alabora, Kaan Çakır, Esra Akkaya, Kaya Akkaya, Gülbin Yeşil, Aslı Kobanbay, Kerem Kobanbay, Yonca Şahinbaş, Koray Şahinbaş, Berna Laçin ve Mustafa Avkıran gibi farklı tiyatro sanatçıları “Mavi Sürgün”den bölümler okuyacak, Barbur da muhteşem sesi ve şarkılarıyla gün batımına eşlik edecek. BOSAV’ın (Bodrum ve Karya Bölgesi Kültür Sanat ve Tanıtma Vakfı) sağladığı kullanım imkânı sayesinde programa dahil olan STS Bodrum’da düzenlenen “Mavi Sürgün” etkinliği, Bodrum’a has çeşitli ikramlarla gerçekleşiyor.

Festival, 7 Kasım’da “Gelin Tanış Olalım” oyunu, 8 Kasım’da Sema Moritz’in “Efsane Hanımlar" konseri, 10 Kasım’da ise “Şarkıların Cumhuriyeti” başlıklı ücretsiz konserle devam edecek. Cumhuriyetimizin 100. yılında, bu toprakların yüzyıllık zenginliğini Bodrum’a taşıyan 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali kış boyunca etkinliklere ev sahipliği yapacak.

KIŞ MEVSİMİNDE DEVAM EDECEK ETKİNLİKLER
 
Program kapsamındaki bazı etkinliklerin, Inspera Bodrum’da yaşanan teknik bir arıza nedeniyle önümüzdeki aylara kaydırıldığı 1. Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali, böylece bütün bir kış boyunca Inspera Bodrum içerisinde varlığını sürdürecek. Bedirhan Dehmen & MTDist’in “BİZ”, Faraza Tiyatro’nun “Misket”, Tiyatro D22’nin “Hakikat, Elbet Bir Gün”, BAM İstanbul’un “Istırap Korosu”, Şirin Aktemur’un “Hasret”, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu’nun “Hayal Satıcısı”, Interkulturell-Aktiv e.V.’nin “NSU - Kurbanlar Arasında Almanlar da Var”, Theater Antract’ın “Tut Bırak” ve Platform 0090’ın “Gılgamış” adlı prodüksiyonları; Cem Yıldız’ın “Ben Uçarım Gökler Uçar”, Renan Bilek’in “Aranjmanlar-Öyküleriyle Şarkılar”, Nuri Harun Ateş’in “Das Cabaret” ve Sokrates Sinopoulos ile Derya Türkan’ın Türkiye–Yunanistan ortak yapımı “İstanbul’dan Mektup” konserleri; Arrangement Provisoire’ın Fransa-Brezilya ortak yapımı “Beyaz” adlı çağdaş dans gösterisi; Evren Erbatur’un “Sorularımdan Korkmayın Ben Sadece Bir Dramaturgum” adlı performansı ile Emre Kınay ve Çiğdem Gürel’in sahne alacağı partinin tarihleri önümüzdeki günlerde belli olacak.