Festivalin Bu Yıl İkincisi Düzenlenecek

Bodrum’da geçen yıl ilki düzenlenen “Wiyanawanda Fest Bodrum”un ikincisi 27 Nisan’da yapılacak.

Festivalin Bu Yıl İkincisi Düzenlenecek

Bardakçı Koyu’nda faaliyet gösteren AZKA Otel’de geçen yıl ilki düzenlenen üzüm suyu tadım festivali “Wiyanawanda Fest Bodrum”un bu yıl ikincisi düzenlenecek. 27 Nisan’da Azka Otel’de gerçekleştirilecek festivalde Türkiye’nin farklı yerlerinden 44 üretici katılacak. Stantlarda ayrıca kruvasan, krik krak, peynir, zeytinyağı ve şarküteri stantları da olacak. 
 
Festival düzenleyen Fermente İçecekler Eğitim Uzmanı Berna Kızılhan, etkinlikle ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Ben yaklaşık 12 yıldır Bodrum’da yaşıyorum. Her geçen yıl Bodrum’un popülerliğinin arttığını gözlemledim. Popülerliği arttıkça da üzüm suyuna olan ilgi artıyor. Türkiye’de çok önemli üreticiler var ve bu üreticilerin buraya gelip kendilerini ifade etmeleri gerçekten çok zor. Çünkü ürünlerini küçük çapta üretiyorlar. Ben de Bodrum’un bu potansiyelinden Türkiye’deki tüm üreticilerin faydalanmasını istedim. Festivalin ana fikri buradan doğdu. Festivalde üzüm suyu üreten 44 üretici olacak. Bunun yanında kruvasan, krik krak, peynir, zeytinyağı ve şarküteri stantları olacak. Katılımcılar geldiğinde hem üzüm sularını tadacaklar hem de üzüm sularına eşlik eden yiyecekleri tadacaklar.”

Festivali düzenleme amaçlarından da bahseden Kızılhan, sözlerine şöyle devam etti;

“Üzüm suyu çok kadim bir içecek. Antik dönemlerden bu yana sürekli öğrenme üzerine kurulu bir içecek. Hem bu içeceği öğrenmeyi hem yemeklerimize eşlik etmeyi amaçlıyor. Türkiye’deki üzüm suyu üreticilerini Bodrum’daki işletmelerle hem de vatandaşlarla buluşturuyor. Festivalimiz bu yıl 27 Nisan’da Azka Otel’de gerçekleştirilecek. Geçen sene de Azka Otel’de düzenlemiştik. Ben bu hayali ilk kurduğumda Azka Otel’in sahibi Bülent Kaya’ya geldim. Kahvemi içerken ‘Bülent Bey, ben bir hayal kurdum ve bu hayali sizin otelinizde gerçekleştireceğim’ dedim. Hiç soru sormadı, ekibini çağırdı. ‘Bu hayali Bodrum’da ancak bu ekiple gerçekleştirebilirsin’ dedi. Bu hayalin üzerinde yine hayaller kurmaya devam ediyoruz.”

Oteldeki festival alanı hakkında da bilgiler veren Berna Kızılhan, sözlerini şöyle tamamladı;

“Wiyanawanda Fest Bodrum, Türkiye’nin üzüm suyu üzerine yapılmış en büyük organizasyonu. Bunu söylemekten gurur duyuyorum. Festivalin en büyük özelliği, deniz kıyısında çim alanlara kurulmuş alanlarda tadım yapılması. Muhteşem Bardakçı Koyu, bizim tadımımıza eşlik ediyor. Aynı zamanda üzüm sularını tadarken ayaklarınız muhteşem çim alanına değerek bütün negatif enerjinizi toprağa atıyorsunuz.”