Gastro Bodrum Festivali Başladı

Bodrum’da 3 gün sürecek Uluslararası Gastro Bodrum Festivali düzenleniyor.

Gastro Bodrum Festivali Başladı

Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği tarafından çeşitli kurum ve kuruluşların desteğiyle, gastronomi dünyasının en seçkin isimlerini ve lezzet tutkunlarını Bodrum’da buluşturan Uluslararası Gastro Bodrum Festivali, İskele Meydanı’nda düzenleniyor. 

Türkiye ve dünyadan şeflerin de yer aldığı festivalde paneller, gastronomi çalıştayı ve atölye çalışmalarının yanı sıra, çeşitli kategorilerde yarışmalar da düzenleniyor. Festivalin ilk gününde 35 lisenin mücadele ettiği yemek yarışması düzenlendi. Büyük heyecana sahne olan yarışmada, öğrenciler zamana karşı hünerlerini gösterdiler. 

Festival alanında ayrıca cağ kebabı, kağıt kebabı, tantuni gibi yöresel lezzetlerin de satışı yapıldı. Etkinliğe yerli ve yabancı turistler de ilgi gösterdi. 

Muğla Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Taner Kökten, festival ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Bodrum’da ilk defa uluslararası bir gastronomi festivali düzenliyoruz. Bugün 35 tane liseden öğrenciler yarışıyor. Yarın (Cumartesi) üniversiteler yarışacak. Pazar günü de şefler yarışacak. Bodrum’un hem turizmine hem de gastronomisine katkı sağlayacağız. Aramızda uluslararası şeflerimiz var. Michelin yıldızlı şeflerimiz var. İspanya’dan, Almanya’dan, Yunanistan’dan, Brezilya’dan dahi şef arkadaşlarımız var. Yaklaşık 16 ülkeden jürimiz var. Bunları da yarıştırıp Pazar günü uluslararası bir yarışma yapacağız.”

Kökten, festivale destek veren Muğla Valiliği, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve çeşitli STK’lara teşekkür etti. 

Festival, Pazar günü akşam saatlerine kadar sürecek.