GES Projesinde Süreç Yürüyor!..

Bodrum’un Dereköy Mahallesi’nde yapılması planlanan güneş enerji santrali ve enerji depolama tesisi için ÇED Sürecinin tamamlandığı ve projenin 10 takvim günü süresince görüşe açıldığı açıklandı.

GES Projesinde Süreç Yürüyor!..

NOVUS Grup Yatırım Enerji Üretim A.Ş., Dereköy Mahallesi, 296 Ada, 16 Nolu Parsel üzerinde 10 megavatlık güneş enerji santrali ve enerji depolama tesisi yapmayı planlıyor. 14,5 hektar alan üzerinde planlanan proje ile ilgili Çevre Şehircilik ve Bakanlığı’nın internet sitesinden 10 Haziran günü açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Proje ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından incelenerek son şekli verilmiş olup, söz konusu rapor halkın görüş ve önerilerini almak üzere ÇED Yönetmeliği'nin 14. Maddesi (1) no'lu bendi kapsamında Bakanlıkta ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nde on (10) takvim günü görüşe açılmıştır. Bakanlığa/Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne iletilen görüşler projeyle ilgili karar alma sürecinde dikkate alınacaktır. Görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na veya Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine müracaat edilebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.”

Proje yerel seçimler öncesinde gündeme gelmiş CHP'liler ve Ak Parti'den Cumhur İttifakı Bodrum Belediye Başkan adayı Mehmet Tosun, projenin yerinin uygun olmadığı yönünde açıklamalar yapmışlardı.