GÖKHAN GÜNAYDIN, HAZİRAN HAREKETİ TOPLANTISINA KATILDI

Birleşik Haziran Hareketinin, Yalıkavak Haziran Hareketi Meclisini oluşturmak için...

GÖKHAN GÜNAYDIN, HAZİRAN HAREKETİ TOPLANTISINA KATILDI
Birleşik Haziran Hareketinin, Yalıkavak Haziran Hareketi Meclisini oluşturmak için düzenlediği toplantıya katılan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara milletvekili Gökhan Günaydın, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Birleşik Haziran Hareketi, Yalıkavak Haziran Hareketi Meclisinin oluşması ve Rüzgar Enerji Santralleri konularını görüşmek üzere Yalıkavak Mehmet Beyazıt Kültür Merkezi'nde bir toplantı düzenledi. Toplantıya Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkan Yardımcılarından, Ankara milletvekili Gökhan Günaydın, Muğla Haziran Hareketi il koordinasyon sorumlusu İlknur Başer ve vatandaşlar katıldı.

Toplantının açılışında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz fotoğraf sanatçısı Nail Kabak anısına bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Birleşik Haziran Hareketi’nin kendilerini anlatan video gösteriminin ardından Geriş köyü sakinlerinin RES’Lerle ilgili düşüncelerinin yer aldığı kısa film gösterimi yapıldı.

Toplantı öncesinde Türkiye gündemi ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Cumhuriyet Halk Partisi Ankara milletvekili Gökhan Günaydın, Haziran Hareketinin 7 Haziran’da seçime girmeyen, demokrasi dışı güçlere ayar vermeye çalışan bir halk hareketi olduğunu dile getirdiği konuşmasına şöyle devam etti;

"Hepimizin bildiği gibi Birleşik Haziran Hareketi 7 Haziran seçimlerine girmiyor, bir partileşme hareketi değil. Bunun tersine bütün Türkiye’de demokrasiden yana olanları birlikte tutum alamaya çağıran ve demokrasi dışı güçlere ayar vermeye çalışan bir halk hareketidir. Demokrasiden yana bütün siyasi partiler ve sivil örgütlenmeler buna destek veriyorlar. Ben de bunun içerisinde kuruluşundan bu yana çağrıcısı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ön seçim yapmak suretiyle önemli bir hamle yaptığına dikkat çeken Gökhan Günaydın, CHP’nin seçim bildirgesini açıklayarak bütün Türkiye çapında bir heyecan yarattığını ifade etti. Günaydın sözlerine şöyle devam etti;

"En sonunda ayakları yere basan, istihdam yaratan ARGE’ye dayalı sanayileşmeyi ve teknolojiyi ön plana çıkartan büyük projesiyle de beğeni topladı. Seçimlere yaklaştığımız bu günler artık AKP’nin gidişini ve yeni bir iktidarın doğuşunu müjdeleyen günlerdir. Cumhuriyet Halk Partisi elbette burada bir amiral gemisi olarak yer alacaktır. Ama tıpkı 1980 öncesinde olduğu gibi bugünlerde de bütün demokrasi güçlerinin hem siyaset sahnesinde, hem de fabrikada, tarlada, semtte mahallede birlikte çalışması ve dayanışma içinde olması çok önemli bunun da altını çizmek lazım."

Gökhan Günaydın son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Doğan Holding onursal başkanı Aydın Doğan arasında yaşanan restleşme ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Günaydın, cumhurbaşkanının iktidara geldiği günden bu yana düşman yaratarak ayakta durduğunu iddia ederek, şunları söyledi;

"Recep Tayyip Erdoğan iktidara geldiği günden bu yana bir düşman yaratarak ayakta durur. Eğer emekli aldığı maaşa, işsiz neden işsiz kaldığına, öğrenci bulamadığı yurtlara, ev kadını kaynatamadığı çorbasına dikkat kesilirse Recep Tayyip Erdoğan ayakta kalamaz. Onun için o bazen baş örtüsünü bulur, bazen İsrail’i bulur, bazen paraleli bulur. Son keşfi de Aydın Doğan görünüyor. Bu ortak düşmanlaştırma çabalarına, bu saçma teşebbüslere bir son vermek ve halkın gerçek sorunlarının üzerinden siyaset yapmak, siyaseti de bunun üzerine odaklamak gerekiyor. Recep Tayyip Erdoğan seçimler sonrasında bütün bu yaptıklarının hesabını verecek olduğunu biliyor ve telaşı bu yüzden" dedi.

Toplantıya, Serbest Forum’un ardından Birleşik Haziran Hareketi Yalıkavak Meclisinin seçilmesi ile devam edildi.