GÖKOVA KİRLENİYOR

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Akdeniz'in ardından Ege'de de araştırma...

GÖKOVA KİRLENİYOR
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Akdeniz'in ardından Ege'de de araştırma yapmak üzere Bodrum'dan ayrıldı. Türk gemisinin ilk kez Suriye karasularında araştırma yaptığı çalışmanın devamı olarak Yunus S gemisi Ege'ye açıldı.
İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne ait 1994 yapımı 'Yunus-S' adlı gemi ile Suriye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde araştırma yapan ekip Ege'ye açıldı. Sabah saatlerinde Bodrum Limanı'ndan çıkan gemide bulunan Prof.Dr. Bayram Öztürk, Doç.Dr. Yelde Aktan, Yrd.Doç.Dr. Bülent Topaloğlu, Yrd.Doç.Dr. Ayhan Dede, Yrd.Doç.Dr. Çetin Keskin ve Dr. Mine Çardak araştırmalara başladı.
Çalışmalar kapsamında Ege Denizi'nde yaşayan balık türlerinin tespitinin yapılacağını ifade eden Prof.Dr. Bayram Öztürk, " Ayrıca su kirlenme oranları, denizde bulunan bakteri miktarı, denizde petrol kirliliği ve suyun ısınma oranı gibi konularda araştırma yapacağız" dedi.
Yapılan çalışmalarda özellikle Bodrum ve Gökova'da yoğun bir kirlenme tespit edildiğini söyleyen Öztürk, " Bence bölgedeki belediyeler bir an önce arıtma tesislerini faaliyete geçirmeli. Ben şahsen uzun yıllardır bu bölgeye tatile gelmiyorum" şeklinde konuştu.