Gördüklerinizin de Ötesinde...

Bodrum’da görme engelli bireylerin çektiği fotoğraflardan oluşan “6. His- Gördüklerinizin de Ötesinde” isimli sergi açıldı. 

Gördüklerinizin de Ötesinde...

Bodrum’da görme engelli bireylerin çektiği fotoğraflardan oluşan “6. His-Gördüklerinizin de Ötesinde” isimli sergi açıldı. 

Gönüllü eğitmenler Mine Kahraman, Tuncay Özdal ve Murat Aslankar tarafından Engelliler Toplumsal Sorumluluk Projesi kapsamında verilen fotoğraf eğitiminin ardından çeşitli mekanlarda fotoğraf çeken Tayfun Cura, Efe Baray Altın ve Cengiz Orçun adlı görme engelli fotoğraf sanatçısı adaylarının toplam 40 eseri, Oasis Sümbül Sokak’ta sergileniyor. 

Engelleri kaldırmanın bir yolunun da sanattan geçtiğini ortaya koyan proje, görme engelli bireylerin topluma kazandırılması, sosyalleşmesi ve hayal dünyalarında yarattıkları imgelerin dışa vurulabilmesi adına hayata geçirildi. Serginin açılışına ise yoğun ilgi vardı. Sergiye katılanlar, fotoğrafları yakından inceledi. 

İçinde yaşadığımız toplumun engelli bireyler konusunda farkındalığını artırmak ve dezavantajlı gruplarla toplumun tüm kesimlerini ortak paydada buluşturmak amacıyla böyle bir proje geliştirdiğini ifade eden proje yapımcısı Özlem Şen, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu bir farkındalık projesi. 3 tane görme engelli katılımcının fotoğraf sanatçılarından aldıkları eğitimler sonucu çektikleri fotoğraflar sergi haline getirildi. Engellerin aslında yürekte ve beyinde olduğunu, fırsat verildiği zaman engellerin ortadan kalkarak engelli arkadaşlarımızın da hayatın içinde sağlıklı bir birey ne yapıyorsa onların da aynı şeyleri yapabileceğini ortaya koyan somut bir projenin ilk ayağı. Fotoğraflar için çeşitli saha çalışmaları yapıldı. Mesela Tayfun Cura’nın çektiği fotoğraflar kendi köyünden. Efe ile ışıklı boyama ve ayak çalışması yaptık. Cengiz Kaptan Bodrum’daki iş hayatını fotoğraf karelerine yansıttı. Bodrum’un genelinde çeşitli saha çalışmaları yaptık.”

Projede kendileri yardımcı olan kurum, kuruluş ve kişilere teşekkür eden Şen, “Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Özellikle katılımcılarımızı çalıştıran hocalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi. 

Projeye katılan Bodrum'un tanınmış kaptanlarından görme engelli Cengiz Orçun da açılışta gitarıyla müzik dinletisi sundu. 

Sergi, 25 Ağustos tarihine kadar açık kalacak. Aynı sergi, 29-30 ve 31 Ağustos tarihlerinde ise Yalıkavak Marina’da gezilebilecek.