Gülsin Onay Yine Hayran Bıraktı

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay’ı, Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi’nde klasik müzikseverlerle buluşturdu…

Gülsin Onay Yine Hayran Bıraktı

Aktur A.Ş.’nin etkinlik sponsorluğunu üstlendiği Gülsin Onay konseri, Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin beklenen konserlerinden biriydi. Dünyaca ünlü piyano virtüözümüz Gülsin Onay, sevenlerinin karşısına Schubert, Chopin ve Liszt gibi bestecilerin, başyapıt niteliğindeki eserlerinden derlediği çok özel bir seçkiyle çıktı. 

ONAY, İZLEYİCİYİ KENDİNE HAYRAN BIRAKTI

Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi sahnesi bir unutulmaz konsere daha ev sahipliği yaptı. Her yıl üç konseri Bitez’e taşıyan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Bodrumlu sanatseverlere klasik müzik keyfi yaşatıyor. Dört eserle izleyicinin karşısına çıkan Piyanist Gülsin Onay, güçlü yorumu ve eşsiz tuşesiyle izleyicinin hayranlığını kazandı. Sanatçı konserin sonunda iki kere bis yaptı.

FESTİVALİN BU YIL Kİ SON KLASİK MÜZİK KONSERİYDİ

Gülsin Onay, programının ilk yarısında F. Schubert’in, “Sonata in C minor, Op. Posth. D958” başlıklı eserini seslendirdi. Bu eser , “Allegro”, “Adagio”, “Menuetto: Allegro-Trio” ve “Allegro” isimli bölümlerden oluşuyordu. Gecenin ikinci yarısında dünyaca ünlü sanatçımız Onay, F. Chopin’den iki eser seslendirdi. Chopin yorumlarındaki eşsiz performanslarıyla 2007 yılında Polonya Devleti tarafından Polonya Üstün Hizmet Nişanı ile onurlandırılan Gülsin Onay,  bestecinin ilk olarak “Scherzo in B minor, Op. 20” adlı yapıtını ardından da “Nocturne in E-flat major, Op. 9, No. 2” başlıklı yapıtını icra etti. Bu iki eserin ardından piyanistimiz, F. Liszt’in “Après une Lecture du Dante, Fantasia quasi Sonata” adlı yapıtıyla 20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nin son klasik müzik konserini de tamamlamış oldu. Ancak izleyicinin yoğun alkışlarla bis istemesi üzerine, Gülsin Onay önce A.A. Saygun’dan, “Op. 45 Prelüd No 12” başlıklı eseri, ardından W.A. Mozart’tan, “Piano Sonata No. 11 in A Major, K. 331 - I. Tema” adlı eseri seslendirerek geceyi sonlandırıdı. 

DENİZ KENARINDA KUMLARIN ÜSTÜNDE CAZ KEYFİ YAŞANACAK

20. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, 28 Ağustos tarihine kadar, Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde, kumların üstünde devam edecek. SUDA konserleri serisindeki 4 caz konserine sırasıyla Yasak Helva, 2+1: Sounds From The Bridge, Deniz Taşar ve Rembrandt Trio konuk olacak.

Festival, SUDA konserleri serisinde 2+1: Sounds From The Bridge’i Turquazz iş birliği ile Gümüşlük’te kumların üstünde konuk edecek. Salih Korkut Peker, Tolga Zafer ve Ahmet Kenan Bilgiç müzikal birikimlerini bir araya getirerek hem kendilerine hem de dinleyiciye, tekrarı olmayan bir müzik sunuyor. Anadolu ve dünya müziğini, tamamen doğaçlamayla harmanlayarak türler ve kültürler arasında kurulan bu köprü, her sahnede yeniden inşa ediliyor. 2+1: Sounds From The Bridge, 25 Ağustos Cuma akşamı saat 20.30’da festival merkezinde müzikseverle buluşacak.