GÜNDOĞAN SAHİLİNDE ÖLÜ CARETTA BULUNDU

Bodrum sahilinde, caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölü halde bulundu. İlçeye...

GÜNDOĞAN SAHİLİNDE ÖLÜ CARETTA BULUNDU
Bodrum sahilinde, caretta caretta cinsi deniz kaplumbağası ölü halde bulundu.

İlçeye bağlı Gündoğan sahilinde gezintiye çıkan vatandaşlar, yaklaşık 30 kilogram ağırlığındaki deniz kaplumbağasının hareketsiz halde yattığını görmesi üzerine durumu Bodrum Belediyesi yetkililerine bildirdi.

Kısa sürede bölgeye ulaşan ekipler, Türkiye sahillerinde sadece iki cinsi bulunduğu belirtilen caretta carettanın öldüğünü tespit etti. Belediye ekipleri yaptıkları incelemede, kaplumbağanın vücudunun bazı yerlerinde de darbe ve eziklere rastladı.

Bodrum Belediyesi Veteriner Hekimi Alp Tunga Balıkçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, karaya vurmuş vaziyette bir caretta bulduklarını söyledi. Caretta'nın Türkiye sahillerinde bulunan iki farklı familyadan biri olduğunu ifade eden Balıkçı, "Bugün itibariyle öldüğünü ve karaya vurduğunu düşünüyoruz. Kaplumbağa ölmüştü, yapabilecek bir şeyimiz yoktu. Bu kaplumbağaların dişileri sahile yumurtlamak için gelir. Erkeklerini hiç sahillerde göremeyiz. Bu kaplumbağalar yaralanırsa veya ölürse karaya geliyor" dedi.

Kaplumbağanın arkasından bir darbe aldığını gözlemlediklerini anlatan Balıkçı, şöyle konuştu:

"Arkadan da bir darbe var. Belki büyük bir balık tarafından saldırıya uğradı belki de bir balıkçı ağına takıldı. Ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. İnsan sağlığı açısından da önemli bu yüzden gömmemiz gerekiyor. Eğer yaralı olarak bulabilseydik Dalyan'daki İztuzu Rehabilitasyon Merkezine göndermeyi düşünüyorduk."

Ölü caretta yapılan incelemelerin ardından, gömülmek üzere Bodrum Belediyesi ekiplerince tespit edilen bölgeye götürüldü.