Gürün; “Topraklarınızı Yabancıya Satmayın!”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatif üyeleriyle bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Başkan Gürün “Tarım ve hayvancılık ülkemizin ve kentimizin geleceği için çok önemli. Bu nedenle kooperatiflerimize önemli destekler sağladık” dedi. Gürün vatandaşlara topraklarını yabancıya satmamaları tavsiyesinde bulundu.

Gürün; “Topraklarınızı Yabancıya Satmayın!”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün Kavaklıdere ilçesinde biz dizi ziyarette bulundu ve kooperatif üyeleriyle bir araya geldi. Ziyarette CHP Kavaklıdere İlçe Başkanı Cengiz Doğan, CHP Kavaklıdere Belediye Başkan adayı Saffet Karabıyık, Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Yasin Gürler, Kooperatifler Güç Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztürk ve kooperatif üyeleri hazır bulundu. 

Kavaklıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Yasin Gürler, büyükşehir Belediyesinin destekleriyle ürünlerinin katma değerinin arttığını ve ambalajlı olarak satmaya başladıklarını söyledi. Kooperatifler Güç Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Öztürk de "Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’e kooperatiflerimize verdiği sonsuz destek için teşekkür ederim” dedi.

Tarımsal üretimin artması için kooperatiflere her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “ Muğla olarak turizmin yanı sıra tarım ve hayvancılık kentiyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma ve hayvancılığa destek verme kararını geçmiş yıllarda almıştık. O dönem için bize tarım, hayvancılık ve kooperatifçilikle uğraşma diyenler dahi olmuştu. Tarım ve hayvancılık Muğla ve ülkemiz için çok önemli. İlk olarak alım garantili çiçek üretimine girdik. İki sera ile başladık ve şuan 30’nun üzerinde çiçek seramız var ve şuan yıllık 10 milyon TL ciro yapılıyor. Şuan Muğla il genelinde 34 kooperatif ile birlikte yürüyoruz. Bunların 14 tanesi birlik üyesi. Kooperatiflerimizin sayısını arttırmamız gerekiyor. Geleceğin üretim politikaları birliklerle olacak. Kavaklıdere cevizinin kırığı yok ve bunun değeri daha yüksek. Bu gün bu cevizin kilosu 300 lira. Bir süre sonra 500 lira olacak. Cevizi iyi işlemeliyiz ve iyi bir biçimde sunmalıyız. Amacımız her kooperatifin gelişecek kendi ayağının üzerinde durup gelişmesi” dedi. 

Gürün; “Topraklarımızı satmayalım”

Konuşmasında, Muğla’nın topraklarının çok değerli olduğunu belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün “Tarım ve hayvancılık artık çok önemli. Bunun için topraklarımıza sahip çıkmamız lazım. Muğla’da çok toprak satın alınıyor. Kimin aldığı belli değil. Muhtarlarımız bu konuda çok dikkatli olması lazım. Toprağımızı satmayalım, ürünümüzü satalım. Eğer toprağınızı satmak zorunda kalıyorsanız, komşuna sat, köylüne sat yabancıya gitmesin. Bazı bankalar çok uygunmuş gibi görünen krediler veriyorlar. Tarlasını ipotek ettiriyorlar. Ödeyemeyince de elinden toprağını alıyorlar. Alınan o toprak nereye gidiyor kime gidiyor ya da kim topluyor belli değil. Muğla’ya böyle hücum var. Bu konuda hep beraber uyanık olup engel olmalıyız” dedi. 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından hibe edilen ceviz kırma makinalarının bulunduğu işletmede incelemelerde bulundu.