Hafta Sonu Bisiklet Yarışı Var

Bodrum’da 20-21 Mayıs tarihlerinde yapılacak 3. Halikarnas Granfondo Bisiklet Yol Yarışı öncesi basın toplantısı düzenlendi.

Hafta Sonu Bisiklet Yarışı Var

Toplantıya İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Oktay Dumruk’un da aralarında olduğu davetliler katıldı. 

Toplantıda konuşan Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla Temsilcisi İlker Cömert, Bodrum’un kırsal alanında gerçekleştirilecek yarışın 57 kilometrelik kısa ve 82 kilometrelik uzun parkurdan oluştuğunu söyledi. Türkiye’de yapılan 5 Granfondo yarışının bir tanesinin Bodrum’da yapıldığına dikkati çeken Cömert, şöyle devam etti;

“Bu seneki organizasyonumuzun sloganı ‘Pedallarımız depremzede çocuklar ve gençlerimiz için dönüyor’ olacak. Öncelikle sayın Valimizin aldığı 100 tane bisiklet, yine STK’larımızın aldığı bisikletlerle beraber yaklaşık 500 bisikleti deprem bölgesindeki 11 ilimizdeki çocuk ve gençlerimizle buluşturmak istiyoruz. Bu organizasyonun bu anlamda da çok önemli bir amacı var. Organizasyona 15 ülkeden bine yakın sporcu katılacak. Özellikle ABD, Hollanda, İspanya, Almanya, Yunanistan gibi Turizm Geliştirme Ajansı’nın hedef olarak koyduğu ülkelerden buraya sporcuların gelmesi çok önemli.”

Yarış parkurunda kanalizasyon altyapısının yapıldığı bölgede  yolların bozuk olmasından da sitem eden Cömert, “Çalışmalar birkaç gün önce başladı ama yeterli seviyede görünmüyor. Bodrum’un güzel bisiklet sürülebilecek alanları; özellikle Yalı, Kızılağaç, Çamlık. Burada normal zamanda da Bodrumlu bisikletçiler bisiklet sürüyor. Bu yolların bir an önce düzenlenmesi gerekiyor. Bu organizasyonda herhangi bir kaza, bela yaşamamız için ben tüm ekiplerin duyarlı olacağını düşünüyorum.” diye konuştu. 

İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Oktay Dumruk ise “Bisiklet sporu, geniş bir alanı kapsadığı için yurtdışından gelen sporcuların Bodrum’u tanıması için önem arz eden bir spor. Yarışın teması geçen yıl yangınlardı, bu yıl deprem. Umarım gelecek yıl güzel şeyler için bir araya geliriz.” dedi. 

Organizasyona destek verenlere teşekkür eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, “Ben bisikleti, zihnin bedenle dansı diye tanımlıyorum. Bisiklet, çocukluk hayallerimizin ilk hediyesi. O anlamda hayatın hep içinde olan bir spor. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkürler.” dedi.