Hastane Bir An Önce Tamamlanmalı!..

Koronavirüs salgını ile birlikte son zamanlarda Bodrum’un sağlık alanındaki eksiklikleri ve yetersizliği bir kez daha gözler önüne serilirken, konu sık sık kamuoyu gündemine de geldi.

Hastane Bir An Önce Tamamlanmalı!..

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da bu eksikliğe dikkat çekerek, yapımı yaklaşık 2 sene önce duran Yeni Devlet Hastanesi’nin bir an önce yapılması gerektiğini dile getirdi. 

Kış aylarındaki nüfusu 200 binlere, yaz aylarındaki nüfusu ise neredeyse 1 milyona ulaşan Bodrum'da 1 devlet, 2 özel hastane ve tıp merkezleri hizmet veriyor. Halkın büyük bir çoğunluğunun hizmet aldığı Bodrum Devlet Hastanesi ise sahip olduğu fiziki koşullar ve aşırı talep nedeniyle kaliteli bir sağlık hizmeti sunamıyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Aras, şunları dile getirdi:

“Bodrum’daki sağlık imkanları son günlerde gündemde. Burada 17 civarında yoğun bakım yatağımız vardı. Toplamda 250 civarında yatak imkanımız vardı. Ancak yoğun bakım imkanları bazı düzenlemelerle 30’a kadar çıkarılabiliyor. İşte o kadar. Bizim daha fazla bir imkanımız yok. Bizim burada 1 devlet, 2 özel hastanemiz var. Bunun dışında Aile Sağlık Merkezlerimiz var. Birkaç tane de özel kliniğimiz var ama buralar özellikle koronavirüs hastalığına yönelik tedavi imkanı yok. Biliyorsunuz özel bir hastanemiz pandemi hastanesi olarak belirlendi. Tabi diğer hastanelerimizde de oluyor ama yetersiz imkanlarımız var.”

Yapımı duran yeni Devlet Hastanesi binasının bir an önce yapılmasını gerektiğine vurgu yapan Aras, şu ifadeleri kullandı:

“Ben öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bizim 2 senedir el sürülmeyen bir Devlet Hastanesi inşaatımız var. O inşaat bugünler için çok gerekliydi. Biz şimdi başka imkanlar aramakla uğraşıyoruz. ‘Eski Alman Hastanesi açılsın, yeni hastane alanları belirlensin’. Aslında bizim 2 yıldır dokunulamayan bir Devlet Hastanesi inşaatımız var. Bodrum Belediye Başkanı olarak benim talebim şudur; bu hastanenin inşaatı bir an önce tamamlansın. En azından en kısa zamanda biz bunu hizmete sokalım. Vatandaşlarımızın da ihtiyacı ve genel olarak talebi budur. Bu Bodrum’un en önemli eksiklerinden biridir” dedi.