Hedef, Sandığa Gitmeyen Seçmen

28. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) genel seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muğla genelinde 79 Bin 089 kişi sandık başına gitmedi. Millet İttifakı, sandığa gitmeyen seçmenleri oy kullanmak için ikna etmeye çalışacak.

Hedef, Sandığa Gitmeyen Seçmen

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 18 bin 081 seçmen oy kullanmazken, Dalaman’da 3 bin 262 seçmen, Datça’da 2 bin 247 seçmen, Fethiye’de 12 bin 915 seçmen, Kavaklıdere’de 501 seçmen, Köyceğiz’de 3 bin 67 seçmen, Marmaris’te 9 bin 070 seçmen, Menteşe’de 7 bin 204 seçmen, Milas’ta 10 bin 018 seçmen, Ortaca’da 3 bin 796 seçmen, Seydikemer’de 4 bin 685 seçmen, Ula’da 1.885 seçmen, Yatağan’da 2 bin 358 seçmen oy kullanmadı.

Muğla'da Millet İttifakı’nı oluşturan siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, 28’inci dönem milletvekilleri, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün katıldığı toplantı ile bir araya geldi.

28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminin değerlendirildiği toplantı Menteşe'deki Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde yapıldı. Toplantıda CHP Muğla İl Başkanı Hüseyin Erol, ilk turda oy kullanmayan, Kılıçdaroğlu ile Erdoğan dışındaki adaylara oy veren, oyları geçersiz sayılan yaklaşık 131 bin seçmeni ikinci turda Kılıçdaroğlu'na oy vermeleri için ikna etmeye çalışacaklarını söyledi.

Toplantının açılışında konuşan CHP İl Başkanı Hüseyin Erol, "Sandığa gitmeyenleri sandığa götürmek için elimizden geleni yapacağız. Öncelikle muhtarlarla görüşerek, bu konuda düşüncelerini almamız gerekiyor. 39 bine yakın seçmen Kılıçdaroğlu ve Erdoğan dışında bir tercihte bulunmuş. İkinci tur için bu arkadaşlarımızı tekrar sandığa getirmemiz, bu arkadaşlarımızı ikna etmemiz gerekiyor. Türkiye'de 11 büyükşehir içinde şuan oran yönünden ikinciyiz. Bizden önce İzmir, bizden sonra Mersin var. Seydikemer ve Kavaklıdere İlçeleri dışında 11 ilçede Kemal Kılıçdaroğlu ipi göğüsledi. 569 mahallenin 434'ünde Kemal Kılıçdaroğlu önde bitirdi" dedi.

Erol, "79 bin 71 kişi sandığa gitmedi. Bu da yüzde 9'luk bir oy oranına tekabül ediyor. Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'a oy vermeyenleri de içine kattığımızda 131 bin seçmen bizim hedefimiz olacak. Bu yüzde 15,6 oy demek oluyor. Bu hedeflerle ilerlersek Muğla'da oyumuzu yüzde 70'in üzerine çıkarabiliriz. Nereye yöneleceğimizi doğru tespit edip çalışmalarımızı ona göre yapmalıyız. Sonuç ülke genelinde istediğimiz gibi olmadı. Örgüt yöneticileri olarak vermek istediğimiz mesajı insanlara umutla vermemiz gerekiyor. Son hafta yapılacak çalışmalarımızı hızlandıracağız" diye konuştu.