İDA'NIN ZEYTİN KADINLARI BODRUM'DA...

Mehmet Emin Erdoğdu'nun "İda'nın Zeytin Kadınları" adlı resim heykel sergisi Oasis...

İDA'NIN ZEYTİN KADINLARI BODRUM'DA...
Mehmet Emin Erdoğdu'nun "İda'nın Zeytin Kadınları" adlı resim heykel sergisi Oasis Nurol Sanat Galerisi’nde açıldı.

Kazdağları'ndaki Adatepe köyünde yaşamını sürdüren ve orada budama işlemleri sonrasında kesilen zeytin dallarından yaptığı heykellerin üzerine resimler yapan Mehmet Emin Erdoğdu, 40 adet resim heykelini Bodrum'da sergiliyor.

Nurol Sanat Galerisi'nde 3'üncü, Bodrum'da 7'nci sergisini açan Erdoğdu son 5 yıldır zeytin ağacından kadınlar konulu resim üzerine çalıştığını belirterek şöyle dedi:

"Bu sergimde yavaş yavaş heykele dönen 3 boyutlu boyalı heykelleri sergiliyorum. Daha önceleri yüzey üzerine işler yapıyordum ama bu sefer 3 boyutlu işlere dönüştü. Zeytin kazdağlarında yaşamamdan kaynaklanan mesele. Hem kazdağlarındaki zeytini hem de altın varakları kullandım. Ama bu altın varaklar gerçek altın varaklar değil. Zeytin ağaçları da oradaki köylülerin budamalar sırasında kestikleri dalar. Bunları bir süre kurutarak bu hale getiriyorum. Zeytin ağaçlarının kesilmesini istemiyorum."

Neden zeytin ağacını seçtiğine de değinen "Eski Yunan’dan beri zeytin, bereketi ve arılığı temsil eder. Eski zamanlarda bakire olmayanların toplayamadığı, el süremediği bir meyve. Binlerce yıl medeniyetin temeli olmuş. Zeytin ağacı dişidir, kadındır. Besleyici, cömert ve anaçlığın simgesidir. İşte beni etkileyen budur" dedi. Erdoğdu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kere o yörenin geçim kaynağı zeytin ağacı ve onlar orada genellikle yakacak olarak kullanılıyor. Hem zeytine dikkat çekmek, hem de o zeytin ağaçları ve dallarını bir hayat vermek. Her bir dal kendi içinde bir kaç tane kadın oldu şimdi. Bunlar bir eser haline geldiği zaman uzun süre yaşayacak ve ileriki nesillere de yansıyacak bir şey. Ama odun olacak bir dal parçasını bu hale getirmiş oldum. Bu da benim için gurur verici."