İKİ BAŞKAN ADAYI DAHA AÇIKLANDI...

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ile Bodrum Gezi Dayanışma platformu da belediye...

İKİ BAŞKAN ADAYI DAHA AÇIKLANDI...
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ile Bodrum Gezi Dayanışma platformu da belediye başkan adaylarını düzenledikleri bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu.

İlk açıklama önceki gün öğle saatlerinde ÖDP'den geldi. Kendisini Hukukçu, tarih araştırmacısı ve zanaatkar olarak tanımlayan Mehmet Çilsal, Bodrum’u 24 Ocak kararlarından peydahlanan zat-ı muhteremlerin elinden kurtarmak ve beton yığını haline getirilmiş yarımadayı mevcut zihniyetin elinden almak için aday olduğunu belirtti.

Çilsal, süreci tersine çevirdikten sonra Bodrum’u sil baştan yaratacaklarını ve bunun faturasını da son 30-40 yılın kazananlarından çıkaracaklarını söyledi.

ÖDP Bodrum İlçe Başkanı Osman Öztürk, Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Erdoğan ve partililerin katıldığı basın toplantısında adaylığını açıklayan Mustafa Çilsal, “Oylar ÖDP’ye, Sol Adaya” sloganıyla seçim yarışına girdiğini duyurdu.

Bodrum’un betonlaşma, katı atık, kıyı işgalleri, deniz kirliliği, orman yangınları ve toplu taşıma gibi bir çok temel sorununu çözemediğini söyleyen Çilsal, şunları söyledi;

“Ülkenin en zengin ilçesi olan Bodrum’da mali kaynak sorunu olamayacağına göre, bu şu demektir; seçilmiş başkanlar yükümlü oldukları halde ilçenin bu sorunlarını çözmemiştir. Zaten, açılmış davalar, soruşturmalar, görevden almalar da bunu ispat etmektedir” diye konuştu.

Bodrum’da seçmenin ya “vasatın altında zekası olan adayları” seçtiğini, ya da 40 senedir onların vaatlerine kandığını savunan Çilsal, bugüne dek göreve gelen başkanların ise yaptıklarıyla, kentleşme müktesabatının fersah fersah gerisinde, ‘cahil adamlar’ olarak tarihteki yerini aldığını ileri sürdü.

Bodrum Gezi Dayanışması, 30 Mart mahalli idareler seçimine bağımsız bir kadın adayla giriyor!..

Bodrum Gezi dayanışması ise Cumartesi günü öğleden sonra saatlerinde adayını açıkladı. Gezi olaylarının ardından Haziran ayında Bodrum’da örgütlenen 4 forumun birleşmesi neticesinde oluşturulan Bodrum Gezi Dayanışması, adına Serap Kalkan'ın adaylığında seçim yarışına girdiğini açıkladı.

Bodrum Mendirekteki ağaçlık alanda bir basın açıklamasıyla adaylığını duyuran Serap Kalkan, tüm başkan adaylarına ve Sivil toplum kuruluşlarına Bodrum Gezi Dayanışması adı altında birleşme çağrısı yaptı.

Parklar Bizim Bodrum, Gümüşlük Forumu,Bodrum Kadın Forumu ve Parklar Bizim Turgutreis Forumu tarafından oluşturulan Bodrum Gezi Dayanışması, bir süre önce Egemen Öztüregen’in başkan adaylığında 30 Mart seçimlerine gireceğini duyurmuştu.

Başkan adayının “kadın” olması gerektiği konusunda fikir birliğine varan dört forumun üyeleri, daha sonra Serap Kalkan’ın adaylığında anlaştı. İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü mezunu olan Serap Kalkan, Bodrum İskele meydanındaki Mendirek Cafe’de düzenlediği basın açıklamasıyla adaylığını duyurdu. Kendisini “Havası, toprağı, suyu ve mandalinasıyla Bodrumluyum” diye tanımlayan Serap Kalkan, şöyle dedi:

“Turizmi kurban edilmiş toprakları ve tarihiyle, elinden alınan su kaynaklarıyla, 150 nüfusu olmasına rağmen tek bir devlet hastanesiyle, o hastaneye ulaşırken kaybettiğimiz insanlarıyla, Türkiye’nin en pahalı ulaşımıyla, çöp yığınlarıyla katledilen doğasıyla, yerel üreticinin dokunamadığımız ve tüketemediğimiz ürünleriyle Bodrum’a dair konuşulacak çok söz var. Ağaçla başlayan mücadele sonucunda bir araya gelen halk, artık eyleme geçmeye ve yönetmeye talip.Bodrum’un sorunlarını çözecek mimar, mühendis, şehir plancısı ve hukukçularımızla,Bodrum’da nasıl yaşamak istiyorsak, Bodrum’u öyle yönetmeye talibiz” diye konuştu.