İklim Krizine Dikkat Çekiyorlar

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce yürütülen “Dünyamız İçin Spor Yaparak Felaket Zincirini Kıralım” başlıklı ERASMUS projesi, Bodrum’da gerçekleştirildi.

İklim Krizine Dikkat Çekiyorlar

Çek Cumhuriyeti ve İtalya’dan gelen 8 öğretmen ve 16 öğrenci ile öğrencilere ev sahipliği yapan Bodrum’daki 11 okuldan 16 öğrencinin katılımıyla, proje koordinatörü Sibel Kolay başkanlığında, bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlendi.

COVID-19 salgın döneminin ruhsal ve fiziksel olumsuz etkilerini öğrencileri yaz-kış sporlarına teşvik ederek çözmeyi hedefleyen ERASMUS projesinin Bodrum etabında teması “Sürdürülebilir Kalkındırma Hedeflerinden Sualtı Yaşamı” idi.

Öğrenciler, Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediyesi iş birliğiyle hazırlanan “Bodrum’un Derin Mavisi” ve “Bodrum Dalış Noktaları” videolarını izleyerek Bodrum sualtı dünyası ile ilgili bilgi aldı. Programda Sualtı Dünyası eğitimi alan gençler, su sporlarının en popülerlerinden birisi olan tüplü dalış yaptı.

Bodrum Deniz Müzesi’ni, Sualtı Arkeoloji Enstitüsü’nü ziyaret eden öğrenciler, ayrıca Bodrum Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü desteğiyle düzenlenen okçuluk, voleybol, basketbol oynadılar ve geleneksel ebru sanatı atölyesine katılıp sertifika aldılar.

2024 Eylül ayına kadar Ostrava/Çek Cumhuriyet, Massafra/İtalya ve Bodrum/Türkiye ortaklığında yürütülecek olan projede öğrenciler Yaz-Kış Sporları yaparak iklim krizine farkındalık oluşturulmasını hedefliyor.