İlk Etapta 200'er Bin Lira Ceza!

Bodrum ve Milas’ta deniz dibine metrelerce beton duvar örenlere ceza yağmaya başladı. Türkiye’de bir ilk olacak olan cezaların yaklaşık 200'er bin lira olacağı öğrenildi. Haklarında tutanak tutulan 3 otele ayrıca kıyıyı eski haline getirmesi için yazı gönderilecek.

İlk Etapta 200'er Bin Lira Ceza!

Bölgede plaj oluşturmak amacıyla deniz dibine metrelerce duvar örülmesinin gündeme gelmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. Milas’ın Güllük Limanı'ndan Sahil Güvenlik Komutanlığına ait botlar ile hareket ederek bölgeye gelen 10 kişilik ekip, deniz dibindeki beton duvarların yanı sıra denizin ortasına kadar kurulan iskeleler, dolgu ile yapılmış plajlar ve duvar örülü sahillerde incelemelerde bulundu. Ekipler, bilgisayarlarından bölgenin uydu fotoğraflarına bakarak, kaçak yapıların tespitini yaptı. Sahil Güvenlik Komutanlığı dalgıçları, Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğü ve Tarım Müdürlüğü'nde görevli uzmanlardan oluşan ekip, kaçak imalatları yerinde inceleyip tespit etti. 

Sahil Güvenlik Komutanlığına ait bir botla Pina yarımadasına gelen Muğla Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri, deniz dibindeki metrelerce uzunluktaki beton duvarların yanı sıra denizin ortasına kadar kurulan iskeleler, dolgu ile yapılmış plajlar, duvar örülü sahilleri görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Ekipler, sahil güvenlik botunun üzerinden bölgeyi görüntüledi.

Adada bulunan bir otelin denizin dibinden, denizin üstüne kadar duvar ördüğü ve daha sonra dolgu yaparak sahilini büyüttüğü inceleme yapan ekipler tarafından belirlendi. Özel eğitimli dalgıçlar, zodyak botla gittikleri bölgede denizin altında izinsiz yapıldığı belirlenen duvarları tespit ederek görüntü ve fotoğraf aldı.

Yalıkavak, Güvercinlik ve Pina Yarımadası'nda deniz dibine yapılmış metrelerce uzunluğundaki beton duvarlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığını harekete geçirmiş ve Pina Yarımadası'ndaki 3 otel hakkında tutanak tutulmuştu. Para cezası kesilecek otellerin deniz dibine yaptıkları duvarların ise bir an önce kaldırılması için otellere yazı gönderileceği de öğrenildi. 

Muğla Tarım Müdürlüğü ekipleri ise deniz dibindeki duvarların ekolojik dengeyi bozduğu ve posidonia çayırlarını yok ettiği iddialarını araştıracak. Bu amaçla bölgeden su ürünleri ekipleri numune aldı.