ILO 190 Politika Belgesi İmzalandı

Bodrum Belediyesi tarafından Uluslararası Çalışma Örgütü ILO 190 Belgesi’ni imzalamak üzere basın toplantısı düzenlendi.

ILO 190 Politika Belgesi İmzalandı

Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezinde (Trafo) saat 10.00’da gerçekleşen basın toplantısında (ILO) 190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi imzalandı.

İmza töreni ve tanıtım toplantısına Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcıları, meclis üyeleri, CHP Kadın Kolları ilçe örgütü üyeleri, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği temsilcisi, birim müdürleri, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı. 

Törende Sunucu Banu Tarancı, ILO 190 Sayılı Çalışma Yaşamında Şiddet ve Tacizi Önlemeye Yönelik Politika Belgesi’nin amaç ve kapsamını okurken, CHP Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, CHP olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunda kararlılıkla ve samimiyetle çalışmaya, sosyal ve toplumsal yaşamda eşitlik mücadelesi veren tüm kadınlarla yol yürümeye devam edeceklerini belirtti. 

İmza töreninde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “2019 yılında kabul edilen bu sözleşmeyi Türkiye henüz imzalamadı” diyerek sözlerine başlarken sözleşmenin önemine değindi. 2019 yılından bu yana belediyenin uygulamış olduğu politikalar ile kadınlarla ilgili önemli çalışmalar yapıldığını dile getiren Başkan Aras, imzaladıkları toplu sözleşmelerin kapsamının da çok geniş olduğunun altını çizerek, “Daha bunu imzalamadan zaten bütün imzaladığımız toplu sözleşmelerde her zaman kadına şiddet, tacizi önleme, mobbing, istikrar gibi konularda hep kararlı durduk ve sendikaların bizlerden taleplerini olumlu karşıladık. Altına imzamızı attık ama sadece imza atmakla kalmadık. Bizzat uyguladık. Bunu da 4 yıldır basınla veya belediyeden aldığınız haberlerle takip edebilirsiniz” dedi.

Başkan Aras sözlerine devam ederken Cumhuriyet kazanımlarının örselenmesine karşı durabilen tek iradenin Cumhuriyet Halk Partisi olduğunun altını çizerek, “Gelinen durumda MYK, Parti Meclisi çok önemli bir kazanım oldu hepimiz için. Onlar geldikten sonra hemen siyasi sonuçlarını da görmeye başladık. Bu da onlardan bir tanesidir. CHP’li yerel yönetimler olarak kadın politikaları karşısındaki duruşumuzu net bir şekilde gösteriyoruz. Yerelde de kadınların eşit temsilini çok önemsiyoruz. Bizler, yereldeki politikalarımızla aslında geneli de etkileyebiliriz. Bunun farkındayız. Çünkü değişim ve gelişim yerelden başlar” diyerek, yerel yönetim politikalarıyla hayata geçirdikleri Kadın Sığınma Evi, Acil Yardım Hattı, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, kadınlarla ilgili yapılan saha çalışmalarına değindi. 

Açılış konuşmalarının ardından imza töreni gerçekleşirken Başkan Aras, protokol üyeleri ve kadınların toplu fotoğraf çekimi yapıldı. 

Bodrum Belediyesi tarafından 2019 yılında gerçekleştirilen protokol ile Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu oluşturuldu. Komisyonda oluşturulan yol haritası ile 2020’de Avrupa Belediyeler Bölgeler Konseyi (CEMR) Avrupa Yerel Yaşamda Kadın Erkek Eşitliği Şartı imzalandı. 2021 yılında Yerel Eşitlik Eylem Planı süreci başladı. 8 Mart 2022 yılında Şiddet Tutum Belgesi Başkan Ahmet Aras tarafından imzalandı.