İMAR YETKİSİ BAKANLIĞA GEÇTİ

Bodrum ile ilgili imar yetkisi konusunda bundan böyle tek yetkili Kültür ve Turizm...

İMAR YETKİSİ BAKANLIĞA GEÇTİ
Bodrum ile ilgili imar yetkisi konusunda bundan böyle tek yetkili Kültür ve Turizm Bakanlığı olacak. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, yaptığı açıklamada Bodrum'un imar yetkisinin alınmasıyla ilgili kararın son Bakanlar Kurulu toplantısında imzalandığını söyledi. Bakan Koç, Bodrum'un imar yetkisinin belediyeden alınarak kendi bakanlığı yetkisine verilmesiyle ilgili sürecin, pazartesi günü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısındaki imzalar ile tamamlandığını bildirdi.
Bakan Koç, Bodrum'un imar açısından kötü bir duruma geldiğini ve birçok yanlış yapıldığını belirterek, bundan sonraki süreçte Bodrum'la ilgili belirleyici durumda olacaklarını söyledi. Koç, Bodrum'a bağlı 10 ayrı belediye bulunduğunu ve bunların imkanlarının yeterli olmadığını ve bu nedenle de büyük bir plan hazırlayamadıklarını ifade ederek, 'Birlik ve beraberlik içinde çalışamıyorlar, ahengi sağlayamıyorlar. Biz onu sağlayacağız. Onlarla yine birlikte çalışacağız. Ben onlara öncülük edeceğim. Bodrum'a teknik bir yardım yapmak istiyorum. Bodrum örnek olsun istiyorum. Ben onlara yol göstereceğim' şeklinde konuştu.
Bakan Koç ayrıca Bodrum dışında, Kuşadası gibi farklı sahil şeritlerinde yer alan belediyelerin yetkisini almak gibi bir düşüncesi olmadığını vurguladı. Koç, 'Bunu genelleştirmeyeceğim, benim niyetim o değil' dedi. Koç, Bodrum'da bir çok sıkıntı olduğu için böyle bir kararı aldıklarını hatırlatarak, 'Yoksa bizim genel anlayışımıza göre bu gibi şeylerin mahallinde yapılması güzeldir. Bir öncülük yapacağız. Yine söylüyorum, seçilmiş belediye başkanlarımla hangi partide olursa olsun, onlarla beraber çalışacağız. Ben onlara yol göstereceğim. Koruyucu kollayıcı olacağız' değerlendirmesini yaptı.
Bakan Koç, Ağustos ayının ilk günlerinde Kuşadası'na yaptığı ziyaret sırasında Bodrum'un imar yetkisini alacaklarını açıklamıştı. Koç, belde belediyelerin imar izni verilmesinde yetersiz kaldığını, doğru iş yapamadıklarını söylemişti. Alt yapısı olmayan yerlerde işin içine rant ve çıkar kavgaları girince kötü sonuçlar ortaya çıktığını belirten Koç, Bodrum'un imar yetkisini belediyeden alacaklarını açıklamıştı. Koç'un imar yetkisini almasıyla ilgili yasal prosedür, kararın Bakanlar Kurulu'nda imzalanmasıyla tamamlanmış oldu. Bundan böyle Bodrum'da imarlaşmayla ilgili alınacak kararlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkili olacak.