İMKANSIZ PERİLER

Bodrum'da, ''Metro Group'un Çağdaş Kızları Projesi'' kapsamında grubun eğitim masraflarını...

İMKANSIZ PERİLER
Bodrum'da, ''Metro Group'un Çağdaş Kızları Projesi'' kapsamında grubun eğitim masraflarını üstlendiği bin kız çocuğundan en başarılı 50'sinin hayat öyküleri ve hayallerinin anlatıldığı ''İmkansız Periler'' adlı kitabın tanıtımı gerçekleştirildi.  
Kitabın tanıtımı amacıyla Bodrum Dedeman Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Metro Group Kurumsal İletişim Müdürü ve kitabın yazarlarından Şebnem Sayıl, "Metro Group'un Çağdaş Kızları Projesi'' kapsamında 2 yıldır bin kız çocuğunun eğitim masraflarını üstlendiklerini söyledi. Sayıl, Metro Group Türkiye Temsilcilik çalışanları olarak eğitim masrafları üstlenilen bin kız çocuğundan en başarılı 50'sinin hayat öykülerini ve hayallerini ''İmkansız Periler'' adıyla belgesel film ve kitap olarak hazırladıklarını belirtti.
Sayıl, ''Milliyet Gazetesi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) başlattığı 'Baba Beni Okula Gönder' projesi kapsamında 10 ildeki çocukları ziyaret ederek onların hikayelerini dinledik. Bu hikayeleri 'İmkansız Periler' adlı kitapta topladık. Çok ilginç hikayelerle karşılaştık. Kitabın satış fiyatı 10 TL. Bu 10 TL'nin 5 TL'si 'Baba Beni Okula Gönder' projesi kapsamında kullanılacak. ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, bize gittiğimiz yerlerden görüntü çekme önerisinde bulunmuştu. Biz de görüntüleri aldık ve belgesel haline getirdik'' dedi.
Sayıl ayrıca, eğitim masraflarını üstlendikleri bin kız çocuğundan en başarılı 100'ünün lisedeki eğitim masraflarını karşılayacaklarını, bu öğrencilerin üniversitedeki eğitim masraflarını da karşılamayı planladıklarını kaydetti.
ÇYDD Bodrum Şube Başkanı Melek Öneş ise, Metro Group'tan kendilerine böyle bir öneri gelmesinden dolayı mutlu olduklarını söyledi. Proje kapsamında Bodrum Yarımadası'ndaki köyleri ve evleri gezerek eğitim yardımı yapılacak 50 kız öğrenciyi belirlediklerini anlatan Öneş, ''Kız erkek ayırımı yapmıyoruz ancak pozitif ayrımcılık yapmak zorundayız. Çünkü ezilen 2. sınıf insan muamelesi yapılan, daima eğitimden mahrum bırakılan kız çocukları olmuştur. Tütün zamanı tütüne gönderilir, pamuk zamanı pamuğa gider, küçük yaşta evlendirilir'' dedi.
Öneş, Bodrum'a dışarıdan bakıldığında güzel bir yer olarak göründüğünü ifade ederek, '' Bodrum güzel bir yer ancak burada eğitim olanaklarından yoksun çocuklar var. Büromuzda eğitim yardımı için yüzlerce başvuru dosyası var'' diye konuştu.
''Baba Beni Okula Gönder'' projesinden faydalanan Ortakent Doktor Hüseyin Mümtaz Ataman İlköğretim Okulu öğrencisi 14 yaşındaki Burcu Kurt da, polis olmak istediğini söyledi. Kurt, ''Maddi durumu iyi olan birçok insan var. Onlar bu kitabı alarak kız öğrencilerinin eğitimine katkıda bulunabilirler'' dedi. Toplantıda ''İmkansız Periler'' adlı belgesel de gösterildi.