İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR!

Bodrum Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi üzerinde hizmet veren Belediye...

İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR!
Bodrum Barlar Sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi üzerinde hizmet veren Belediye Gıda A.Ş. Mahfel Kafe ve bölgedeki kimi işletmelerin çatılarına baz istasyonları yerleştirildiğini iddia vatandaşlar imza kampanyası başlattı. Bodrum Belediye Gıda A.Ş. yetkilileri ise Mahfel Kafe çatısına konulan cihazın GSM baz istasyonu değil, Wİ-Fi dağıtıcısı olduğunu söyledi.

Bodrum Barlar Sokağı’nda hizmet veren Bodrum Belediye A.Ş. Mahfel Kafe ve o bölgede hizmet veren kimi işletme ve evlerin çatısına bir GSM şirketinin baz istasyonu yerleştirdiğini iddia eden çevre esnafı ve vatandaşlar, bahse konu cihazların kaldırılması için imza toplamaya başladı. Bugüne kadar yaklaşık 150 vatandaşın cihazın kaldırılması için imza attığı bildirildi. Bodrum Belediye Gıda A.Ş. Yetkilileri ise Mahfel Kafe’nin çatısında bulunan cihazın baz istasyonu değil, Wİ-Fi olduğunu ve Wİ-Fi cihazı ile ilgili sözleşmenin de mevcut olduğu dile getirdiler.

Bölgede hizmet veren bir giyim mağazasının işletmecisi Birol Zararsız, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Buraya yeni konan bir baz istasyonu var. Halk sağlığına zararlı bir şey. Bunun buradan kaldırılmasını istiyoruz. Bununla ilgili hiçbir esnafla, vatandaşla görüşmeden koydular” dedi.

Bölgede 30 yıldan beri işletmecilik yaptığını ifade eden Barbaros Cem ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Biz 30 yıldan beri doğduğumuz yerde işimizi yapıyoruz. Sayın Kocadon’un en güzel yaptığı işlerden biri bu Mahfel Kafe’dir. Mahallemiz nefes almıştır. Bodrum halkı yaşlısıyla genciyle akşamları Mahfel Kafe’de oturmaktadır. Fakat bu alınan karar, bu hizmete biraz gölge düşürüyor. Müdürlerinin bunu tekrar gözden geçirmesini istiyoruz. İmza kampanyası başlattık ve birçok kişi imzasını attı” dedi.

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir otel işleten Sedat Baç da cadde üzerinde çok sayıda baz istasyonu bulunduğunu belirterek tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“Sadece Mahfel Kafe’de değil, cadde üzerindeki bazı işletmelerin çatılarında da baz istasyonu var. Mahfel’e yüzlerce insan geliyor, oturuyor. Yanı başlarında baz istasyonu var. Sağlığa da zararlı. Bir sürü çocuk oynuyor orada. Bu cadde baz istasyonları kaynıyor, bir taraftan söküyorlar, bir taraftan da başka yerlere monte ediyorlar” dedi.

Vatandaşların başlattığı imza kampanyası için hazırlanan ve "Cumhuriyet caddesi esnafı ve konut sahipleri olarak çok rahatsızlık ve huzursuzluk içindeyiz" ifadeleriyle başlayan dilekçede ise baz istasyonlarının uzun vadede kanser başta olmak üzere birçok hastalığa neden olduğunun iddia edildiği ve çeşitli kamuflaj yöntemleriyle onlarca istasyonun yaşam alanlarına yerleştirildiği belirtilerek şu ifadeler yer alıyor:

"Bodrum'un merkezinde yaşayanların yaşam haklarını kısıtlıyan, hatta orta ve uzun vadede kanser hastalıkları, psikolojik hastalıklara sebep olan problemlerle yaşamak istemiyoruz. Avrupa ülkelerinde bu istasyonlar ve Gürültü Kirliliği şehir dışlarına kaldırılmış tamamen yasaklanmıştır. Neden acaba' biz onlardan çok mu gelişmiş oluyoruz. Bodrum'da eski yıllarda ölen orta yaşlılar kanser'den değildi. Şimdi istatistiklere bakılsın mahallemizde ölen orta yaşlı arkadaşların % 80'i kanser hastalıklarından vefat ediyor.

Maalesef bu durum birilerini (şahıs veya şirketler) zenginleştiriyor. Cumhuriyet caddesinde bir taraftan sökülüp başka mekanlara tekrar monte edilen cihazlar 'KAMUFLE' edilerek takılıyor. Bu sahtekarlığın nedeni açık olarak şikayet edilmesin diyedir. Cihazlar klima dış ünitesi, su deposu görünümlüdür. Cumhuriyet caddesi'nde bulunan 2 ev, bununla beraber şimdide Belediyenin mekânı olan MAHFEL cafe, bölgede hizmet veren bir otel bu adreslerde cihazlar kamuflajlı olarak hizmet veriyorlar. Bu cihazlara 3 mt., 5mt., 10 mt. mesafelerde ve günün en az 15 saati maruz kalıyoruz” denildi.