İpekçi, Kirliliğe Yetti Gari Dedi!

Ünlü Modacı- Giysi Tasarımcısı Cemil İpekçi, Kumbahçe sahilinde yaşanan kirliliğe isyan etti. İpekçi yetkilileri göreve davet ederek, denetimlerin sıkılaştırılmasını ve kirliliğe neden olanlara cezai işlem uygulanmasını istedi...

İpekçi, Kirliliğe Yetti Gari Dedi!

Bodrum’un en ünlü sahillerinden Kumbahçe’de deniz üzerinde ve karada çevre kirliliği yaşanıyor. Bir kısmı Bodrum Limanı açıklarında alargada duran teknelerden, bir kısmı da sahilde vatandaşların çöplerini bırakmasıyla oluştuğu iddia edilen kirlilik, Bodrum aşığı ünlü modacı Cemil İpekçi’yi de isyan ettirdi.  Kent Haber’e bir açıklama yapan İpekçi, şunları dile getirdi:

“Burada devamlı kirlilik yaşanıyor. Sayın Belediye Başkanı Ahmet Aras, sahili muazzam temizledi ve bizlere temizlenmiş bir sahil bıraktı. Fakat hem halkımızın duyarsızlığı ve maalesef bunu anlamak mümkün değil, hem de belediye zabıtalarının azlığından herhalde etraftaki pisliği göreceksiniz. Temizlendi fakat artık gelip temizleyen yok. Bunu müesseseler de yapmıyor, şu anda belediyedeki elemanlar da yapmıyor. Mahfel Kafe’nin önünde şezlonglar duruyor fakat insanlara vermedikleri için insanlar orada havlulara yatıyorlar, pisliklerini bırakıyorlar.”

“TEKNELERİN BURADAN KALDIRILMASI GEREKİYOR”

Bodrum açıklarında alargada demirleyen teknelerden denize bırakılan çöplerin de kirlilik oluşturduğunu savunan İpekçi, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu teknelerin normalde burada sürekli durma hakları yok. Ancak durabilirler ve gidebilirler. Bütün atıklarını, yemek atıkları dahil, söyleyemeyeceğim mahrem atıklar dahil, pislikler dahil buraya atıyorlar. Mesela dün denize giremedik. Patlıcan, salatalık, naylonlar, plastikler, bezler… Hepsi burada sahildeydi. Buna hükümet bir şey yapamaz ama halkımıza bir yaptırım yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bu teknelerin burada 15 gün kalma hakları varmış. Nasıl kalma hakları olabilir? Böyle bir hakları yok. Bakanlıkla görüşün böyle bir hakları yok. Fırtına çıkmadığı sürece hiçbir koyda bir teknenin bir gece bile kalma hakları yok. Bu tekneler akşam olduğunda pisliklerini denize bırakıyor. Liman işletmesi, ‘hangi tekne yapıyorsa fotoğrafını çek’ diyor. Benim buraya 24 saat adam koymam lazım. Böyle bir şey yapamayacağıma göre tez zamanda çocuklarımızın ve bizim sağlığımız için bu teknelerin buradan kaldırılması gerekiyor. Çünkü burası Mavi Bayrak almış bir yer. Buradan gidin pislikleri göreceksiniz. Biz bunları temizlemeye mecbur değiliz ki.”

“ZABITALARDAN SORUMLULARA CEZA KESMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Çevreyi kirletenlere de ceza kesilmesi gerektiğini de ifade eden Ünlü Modacı Cemil İpekçi, şu sözlere yer verdi:

“Maalesef insanlarımız cahil, insanlarımız pis ama bu insanları yola getirecek zabıtalar var. Zabıtalardan ceza kesmelerini bekliyorum. Belki bu ceza ile yola gelebilirler. Mahfel Kafe’de de bir an önce şezlongları koymalarını bekliyorum. İnsanları onların üzerine yatsınlar ki hiç olmazsa yerlerde kirlilik olmasın. Bu teknelerin de kalkmasını tez zamanda istiyoruz. Çünkü Bodrum hepimizin. Ben, Bodrumlu sayılırım. Bodrum ağzıyla söylersek; yetti gari” dedi.