Işığa Açılan Kanatlar...

Sanatçı Ayfer Güney’in unutulmaya yüz tutan "Katı" sanatı ile ürettiği eserler, Bodrum’da sergileniyor. 

Işığa Açılan Kanatlar...

Sanatçı Ayfer Güney’in unutulmaya yüz tutan "Katı" sanatı ile ürettiği eserler, Bodrum’da sergileniyor. 

Ankara’da yaşamını sürdüren Ayfer Güney'in, bisturi yardımıyla kağıdın ya da derinin kesilip oyulması ve çeşitli dekoratif şekillerin elde edilmesiyle oluşan "Katı" sanatı ile ürettiği eserler, Oasis Sümbül Sokak’ta düzenlenen sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu. 

2013 yılında Kilis'te, üniversite bünyesinde açılan bir kurs sayesinde Katı sanatını öğrenmeye başlayan ve 2 yıllık eğitimin ardından kendi başına bu sanatla ilgilenmeye devam eden Güney, “Işığa Açılan Kanatlar" adlı ilk kişisel sergisini Bodrum’da açtı. 

Ayfer Güney, açılışta Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Ankara’da yaşıyorum. Ankara Kalesi’nde küçük bir atölyem var, eserleri orada üretiyorum. Bu eserleri Katı’ sanatı denen, aslında geleneksel ama unutulmaya yüz tutmuş bir sanat bu. Kağıtlar tek tek kesilerek ve oyularak yapılıyor. Ondan öncesinde grafik aşaması var. Kağıt bayağı bir işlemlerden geçiyor. Ameliyat ediyor gibiyiz. Geleneksel bir sanat ama ben modernize ediyorum. Yaklaşık 6-7 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. Burada 55 tane eser var. 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Atatürk portrelerimiz ön planda. Çoğunluk Atatürk üzerine. Onun dışında Yeşilçam yıldızları var. Portreler ağırlıklı olarak var. Çiçek motiflerimiz var, hayvan motiflerimiz var.” 

İlk kişisel sergisi “Işığa Açılan Kanatlar”ın Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Milleti’ne çağdaşlık ve özgürlük yolunda ışık olmasını simgelediğini ifade eden Ayfer Güney, “Bizler kanatlarımızı onun ışığına açtığımız ve onun düşüncelerini, ilkelerini benimsediğimiz sürece sanatta yükselecek ve hak ettiği yeri bulacaktır.” diye konuştu. 

Açılışta davetlilere çeşitli ikramlar yapıldı. Sergi, 8 Eylül tarihine kadar açık kalacak.