İşletmelerde Yeni Dönem Başladı

1 Haziran’dan itibaren sabah 07:00 akşam 21:00 arasında hizmet vermeye başlamalarına izin verilen restoran, kafe ve plaj gibi işletmeler, pandemi önlemleri ile faaliyetlerine başladı.

İşletmelerde Yeni Dönem Başladı

17 Mayıs’ta Pandemi süreci ile ilgili açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında 1 Haziran’ı işaret etmişti. Kapalı olan işletme sahipleri kabine toplantısının ardından çıkacak kararları beklemeye başladı. Yeni dönemle ilgili haberi bekleyen sahildeki restoran, kafe ve beach işletmeleri hummalı bir çalışma içerisine girdi. Bilim Kurulu’nun önerilerini ve Kabine toplantısının ardından çıkacak kararı heyecanla bekleyen esnaf sosyal mesafe kurallarına uygun olarak masa sandalye düzenleri, şezlong aralıkları ve sahil düzenlemelerini önceden yaptı.

Bitez sahilinde işletmesi bulunan Mustafa Akkoyun çıkacak kararı heyecanla beklediklerini ifade ederek şöyle dedi:

“Bugün Bilim Kurulu’ndan çıkacak olan tavsiye kararıyla, kabinenin açıklayacağı kararlardan müjdeli bir haber bekliyoruz. Olumlu bir haber çıkacağını düşünerek hazırlıklarımıza başladık. Gerekli önlemleri aldık. Mesafeleri hesapladık. Herkesin sağlıklı bir tatili geçirmesi için elimizden geleni yapacağız.  Çok ciddi bir dönemden geçtik. Umarım herkes el birliğiyle kurallara dikkat ederek bu sürece son veririz.”

Bitez sahilinde bir işletmenin müdürlüğünü yapan Emrah Beştepe ise “Kabine toplantısından sonraki gelecek olan müjdeli haberi bekliyoruz. Bütün hazırlıklarımız tamam restoranımız hazırladık geçen seneki kurallara göre hazırladık. Umarım bugün güzel bir haber alıp, restoranlarımızı açıp güzel bir sezon geçiririz. Geçen seneki düzene göre şezlong aralıkları masa aralıkları ölçtük, masa ve sandalyelerimizi sahille koyduk. Umarım güzel bir haber alırız ve işletmemizi açarız” şeklinde konuştu.

Sahilde işletmeci olan Mehmet Ali Ak da güzel haberler beklediklerini dile getirerek şunları söyledi:

“Müjdeli bir haber gelirse yarın inşallah sahildeki mekanımızı açacağız. Sezona başlama umuduyla hazırlıklarımızı bitirmek üzereyiz. Sosyal mesafe kurallarına göre masa, sandalye ve şezlong mesafelerini ayarladık. Temizliğimizi yaptık. Hijyen ürünlerimizi kapı girişlerine, lavabolara ve masalara koyduk. Yarın açmak için yüzde yüz hazırlıklarımızı bitirmek üzereyiz. Tüm turizmci arkadaşlar herkes kabine toplantısından çıkacak güzel haberi bekliyor. İnşallah güzel bir haber çıkar ve sezonu güzel bir şekilde atlatırız.”