İşte Film Gibi Operasyonun Detayları

Bodrum’da önceki gün lüks bir yat ile Sahil Güvenlik arasında yaşanan film gibi kovalamacanın detayları ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı'ndan konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, 81 kilogram kokain ve 3 kilogram skunk ele geçirildiği ve arama çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

İşte Film Gibi Operasyonun Detayları

Yalıkavak açıklarında 26 Temmuz gecesi yaşanan ve ilk olarak Kent Haber'in gündeme getirmesinin ardından ülke gündeminde de geniş yer bulan uyuşturucu operasyonun detayları ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“26 Temmuz 2022 tarihinde, Muğla ili Bodrum ilçesi Güllük Limanı’na intikal halinde olan Vanuatu bayraklı 92 metre boyundaki “Ocean blue” isimli ticari gemide uyuşturucu madde bulunduğuna dair alınan bilgi üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından müştereken uyuşturucu operasyonu gerçekleştirilmiştir.

Bahse konu uyuşturucu operasyonunda; Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından “Ocean Blue” isimli ticari geminin takibi esnasında Güllük Körfezi açıklarında ABD bayraklı “Belgor" isimli motor yatın ticari gemiye yanaşıp ayrıldığının tespit edilmesi üzerine, Vanuatu bayraklı “Ocean Blue” isimli ticari gemi durdurulmuş ancak ABD bayraklı “Belgor" isimli motor yat yapılan tüm sesli ve görüntülü ikazlara rağmen durmamış ve kaçmaya devam etmiştir.

4 Sahil Güvenlik Botu, 1 Sahil Güvenlik Dalış Timi, 1 Sahil Güvenlik Uçağı ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait 1 Helikopter tarafından ABD bayraklı “Belgor” isimli motor yat uzun süren bir takibin ardından önleme manevraları ile zor kullanılarak durdurulmuştur. Bahse konu motor yat içerisindeki 4 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan arama kararı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik ekiplerince “Belgor” isimli motor yat ile “Ocean Blue” isimli ticari gemide ve denizde yapılan incelemeler neticesinde 28 Temmuz 2022 tarihinde denize atıldığı tespit edilen yaklaşık 60 kg, Jandarma ekipleri tarafından ise kıyıda yaklaşık 21 kg olmak üzere toplam 81 kg kokain ve ticari gemide yaklaşık 3 kg skunk ele geçirilmiştir.

 

Yakalanan ticari gemide, motor yatta, denizde ve kıyı şeridinde arama faaliyetlerine devam edilmektedir.” denildi.

Öte yandan yatın İstanbul ve Muğla'da yaşamını sürdüren eski armatör Korman Erbacıoğlu'na ait olduğu ortaya çıktı. 2 çocuk babası olduğu öğrenilen Korman Erbacıoğlu'nun bir süre önce işlerinin bozulduğu bildirildi.

Erbacıoğlu'nun "Belgor" isimli tekneyi ise 7-8 yıl önce Yunanistan'daki ekonomik kriz esnasında 270 bin Avroya aldığı ve Türkiye'ye getirdikten sonra 200 bin Avro da kendisi masraf yaparak bu hale getirdiği kaydedildi.