"İŞ"TE Y KUŞAĞI...

İzgören Akademi eğitmeni ve Ülker Direktörü İnan Acılıoğlu, Bodrum'da "İŞ'TE Y KUŞAĞI"...

İzgören Akademi eğitmeni ve Ülker Direktörü İnan Acılıoğlu, Bodrum'da "İŞ'TE Y KUŞAĞI" başlıklı bir seminer verecek.

Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (JCI) Bodrum Şubesi'nin girişimleriyle Bodrum'a gelecek olan Acılıoğlu, son yıllarda profesyonel hayatta özellikle çok tartışılan kuşaklar arası farkların ilişkilerimizde ve çalışma hayatımızda ne kadar belirleyici olduğunu, farklı kuşatan bireylerin birbirini anlamakta çektiği zorlukları ve özellikle 1990 sonrası doğumlu gençlerle çalışmanın püf noktaları üzerine bir seminer verecek.

Seminer organizasyonu ile bilgiler veren Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Bodrum Yönetim Kurulu üyesi Aslı Mercan, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi;

"12 Mart Cumartesi Günü "Y Kuşağı ile İletişim ve Y Kuşağına Liderlik" eğitimimiz var. Ülker'in direktörü ve İzgören Akademi eğitmenlerinden İnan Acılıoğlu ile düzenlediğimiz bir eğitim. Acılıoğlu'nun aynı zamanda bu konu ile ilgili bir de kitabı var. JCI olarak Bodrum'daki eğitim programımızı anketlerle düzenliyoruz. Bodrum'da Y Kuşağı ile ilgili gelen en büyük talep, yönetim ve iletişim sıkıntısıydı. Bunun üzerine kendisiyle iletişime geçerek böyle bir eğitim hazırladık" dedi.

Seminerin bilet satış noktaları ve ileri tarihlerde yapmayı planladıkları eğitim programlarından da bahseden Mercan konuşmasına şöyle devam etti:

"12 Mart Cumartesi Günü saat 16:00-17:00 arasında yapacağımız eğitim, Bodrum Ticaret Odası Meclis toplantı salonunda gerçekleştirilecek. Eğitimimizin bilet satış noktaları Nehir Ev Yemekleri ve Pamir İş Merkezi'ndeki As Teknoloji'dir. Katılımcılarımız yine Bodrum Ticaret Odası'nda girişte de bilet temin edebilirler. Bilet ücretimizi 35 Türk Lirası'dır.Bu sene içerisinde yapacağımız ilk üç eğitimimiz; satış, beden dili ve stres içinde zamanı yönetmekle ile ilgili olacak. Dileyenler bunun dışındaki eğitim programımızı Facebook sayfamızdan takip edebilirler" diye konuştu.

Aslı Mercan, bu seminerin bilet satışından elde edilecek gelirin Ayşe Gülsevim-Ali Rüştü Kaynak Anadolu Lisesinin bazı eksiklerinin tamamlanması için harcanacağını da sözlerine ekledi.

Y KUŞAĞI NEDİR'

Dünya genelinde kuşaklar X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor. X kuşağı yeniliklere adapte olmaya çalışırken, bir yandan sabırla iş hayatlarında kademe atlıyor; Y kuşağı iş hayatında hemen yönetici olmayı, para harcamak için çalışmayı tercih ediyor, kendi görüşlerinden asla vazgeçmiyor; Z kuşağı ise artık sokakta birdirbir oynamıyor, ipad’leriyle sosyalleşiyor.

Y nesli, 1980-1999 arası doğanlardır. şuanda Y neslinin en yaşlısı 36, en genci ise 17 yaşındadır. Kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil özelliği taşırlar. Çünkü onlar bağımsız olmayı seviyorlar, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar. Belirlenen mesai saatleri arasında çalışmayı sevmiyorlar. Bu yüzden, iş saatinden ziyade işe odaklanmaları gerekiyor. Bu durumda onları işin bir parçası haline getirmek önemlidir. X nesline göre Y neslinin örgütsel bağlılıkları azdır ve çok fazla iş değiştirdikleri de söyleniyor. Bir an önce yönetici olmak ya da kendi işlerini kurmak istiyorlar. Onların, iş hayatını sadece yaşamlarını sürdürebilmek için değil, daha rahat para harcamak için istedikleri ifade ediliyor. Y nesli, çok farklı kişisel özellikler taşımakta ve özellikle üniversitelerden yeni mezun olanları kapsamaktadır.

Y neslinin uyumsuz olduğu, kendisinden farklı düşünenleri acımasızca eleştiri yağmuruna tuttuğu da dile getirilen bir olgu. Bu durum aşırı bireyci olmasından ve otorite tanımamasından kaynaklandığı, bu nesilin kural tanımadığı iddia ediliyor. Ülkemizin %35’ini oluşturdukları söyleniyor.

Muhabir : Hamdi Yörür