JANDARMA 2014 YILI FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI!

Muğla İl Jandarma Komutanlığınca, 2014 yılında Jandarma bölgelerinde Adli ve Mülki...

JANDARMA 2014 YILI FAALİYET RAPORU AÇIKLANDI!
Muğla İl Jandarma Komutanlığınca, 2014 yılında Jandarma bölgelerinde Adli ve Mülki Makamlar ile koordineli olarak yapılan operasyonlar kapsamında sonuçlandırılan konular basınla paylaşıldı.

Operasyonlarda uyuşturucu madde kaçakçılığı kapsamında meydana gelen 347 olayda 831,082 kg. esrar, esrar elde etmek amacıyla 31 yasadışı kenevir ekimi olayında ise, 52.142 kök kenevir bitkisi ele geçirildi. Ele geçirilen kenevir bitkileri ilgili mevzuat kapsamında imha edildi. Ele geçirilen esrar ve kenevir bitkisi miktarında bir önceki yıla göre 1,5 kat artış kaydedildi. Adli makamların talimatı ile bu olaylara karıştığı tespit edilen 465 şüpheli şahıstan 28’i tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Tütün ve tütün mamülleri kaçakçılığı kapsamında ise 1,7 ton kaçak tütün ele geçirilerek, miktar itibariyle son beş yılda ele geçirilen tütün miktarının 1,5 katını oluşturduğu kaydedildi.

-"Göçmen kaçakçılığı"

Bir önceki yıla nazaran 3 kat artış gösteren 62 Göçmen kaçakçılığı olayında ise toplam 1482 göçmen yakalandı. Göçmen kaçakçılığı yaptığı değerlendirilerek adli makamlara sevk edilen 63 şüpheli şahıstan 33’ü tutuklanarak cezaevine teslim edildi.

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele maksadıyla icra edilen denetim faaliyetleri kapsamında ise 4575 litre kaçak akaryakıt ele geçirildi.

Muğla İl Jandarma Komutanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Halkımızın sağlığını tehdit eden, vergi kaybına neden olarak ekonomiye zarar veren ve insanların mağduriyetinden kazanç sağlanan tüm kaçakçılık olayları ile mücadeleye azim ve kararlılıkla devam edilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."