Jandarma Birliklerine Yangın Eğitimi

Milas Orman işletme Müdürlüğü tarafından Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığı personeline orman yangını eğitimi verildi.

Jandarma Birliklerine Yangın Eğitimi

Milas Orman İşletme Müdürlüğünde görevli Orman Mühendisi Hasan Sağlar tarafından, özellikle orman ve kırsal alan yangınlarında kendilerine büyük görev düşen jandarma birliklerine eğitim verildi. Yangına katılması öngörülen eğitimli ve teçhizatlı askeri birliklerinin ve kolluk birimlerinin orman yangınları konusundaki eğitimleri, kapsamlı ve uygulamalı olarak hazırlanan eğitim programları çerçevesinde gerçekleştirildi. 

Turgutreis’teki Bodrum Sahil Güvenlik Komutanlığı binasında gerçekleşen eğitimde orman yangınlarının çıkış nedenleri, önlemeye yönelik tedbirler, yangın sırasında oluşabilecek olumsuzluklarla ilgili bilgiler ve müdahale şekilleri anlatıldı. 

Eğitim sonunda bir açıklama yapan Orman Mühendis Hasan Sağlar, Orman Yangın Gönüllüsü eğitimlerinin de yapıldığı bu süreçte, geçmiş dönemde yaşadıkları yangınlardan edindikleri deneyimler ile olası yangınlarda oluşabilecek olumsuzluklar ışığında özellikle kolluk kuvvetlerinden bekledikleri desteklerin de anlattığı eğitimin her iki taraf için de çok önemli ve değerli olduğunu söyledi. Özellikle Muğla ili genelinde ay sonuna kadar tamamlanacak olan eğitimler ile yangınlara karşı daha organize ve daha güçlü olmayı hedeflediklerini belirtti.

Önümüzdeki süreçte hem sivil toplum kuruluşlarına hem de bireysel gönüllülere yönelik eğitimlerinin devam edeceğini söyleyen Hasan Sağlar, bu konuda duyarlı olan herkesin orman yangınları öncesi hem daha bilinçli olmak hem de daha organize bir mücadelede kendilerine destek olmak için Orman Yangın Gönüllüsü eğitimlerine mutlaka katılmaları gerektiği bilgisini de verdi.