KABAKUM PLAJINDA YİNE YÜREK BURKAN DAKİKALAR!

Bodrum'da yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan sığınmacıları taşıyan...

KABAKUM PLAJINDA YİNE YÜREK BURKAN DAKİKALAR!
Bodrum'da yasa dışı yollarla Yunanistan'a geçmeye çalışan sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden iki kardeşin kimlikleri belirlendi. Boğulmak üzereyken kurtarılan 4 yaşındaki Suriye uyruklu Nesrin Solar Omar, hastanede tedavi altına alındı.

Akşam saatlerinde yasa dışı yollarla Bodrum’dan Yunanistan’ın İstanköy Adasına geçmek için ahşap bir tekneye binen 23 kişi ölüm kalım savaşı verdi.

Ortakent-Yahşi Mahallesinde bulunan Kabakum Plajında kendileri için bekletilen ahşap bir tekneye kötü hava koşullarına rağmen bindirilen Suriyeli sığınmacılar, kıyıdan fazla uzaklaşamadan alabora oldu.

Kendi çabalarıyla kıyıya ulaşmayı başaran kaçakların büyük çoğunluğu denizde kaybolan iki çocuk için çevreden yardım istedi. Vatandaşların yardımıyla denizden çıkarılan Suriyeli iki çocuk için yapılan bütün müdahaleler yetersiz kaldı.

Çocuklara suni teneffüs yaparak kurtarmaya çalışan Kenan Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suni teneffüs yaptık ama baya bir zaman olmuştu, bizi de yoldan çevirdiler zaten baya bir zaman olmuştu her halde döndüremedik" dedi.

Olayı haber alan güvenlik güçlerinin yardımıyla denizde ve kıyıda arama kurtarma çalışmaları başlatıldı. Olaydan sağ kurtulan kazazedelerin ifadeleri doğrultusunda denizde başka kimsenin olmadığı öğrenildi. Ekipler her ihtimale karşı arama çalışmalarına bir süre daha devam etti.

Polis ve sağlık ekiplerinin müdahalesiyle hayatta kalmayı başaran Suriye uyruklu Nesrin Solar Omar (4) ile kurtulan diğer sığınmacılar, Bodrum Devlet Hastanesindeki tedavilerinin ardından Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Cansız bedenleriyle anne ve babasının kucağında polisler tarafından kıyıda bulunan çocuklar ise Bodrum Devlet Hastanesi Morguna kaldırıldı.

Teknenin batması sonucu hayatını kaybeden iki kız çocuğunun kardeş olduğu tespit edildi. Bodrum Devlet Hastanesi Morgunda yapılan incelemede ölenlerden birinin isminin Dlnen Halil Hüseyin (1), diğerinin ise Beren Halil Hüseyin (4) olduğu belirlendi.

Güvenlik güçleri olayla ilgili soruşturma başlatırken, olaydan geriye sığınmacıların çantaları, can yelekleri ve kıyafetleri kaldı.