Kabloyu 2 Karış Derine Gömdüler

Bodrum’da toprak altına döşenen elektrik kablosunun yeterince derine döşenmediğini dile getiren vatandaşlar, tepkilerini dile getirdi.

Kabloyu 2 Karış Derine Gömdüler

Torba Mahallesi Beste Sokak üzerinde elektrik panosuna çekilen hattın yaklaşık 30 – 40 santimetre derinden çekilmesi, mahalle sakinlerinin tepkisini topladı. Kablonun en az 1 metre derine indirilmesi gerektiğini ifade eden mahalleli, ileriki dönemlerde sokak üzerinde kazı yapılması durumunda elektrik hatlarına zarar vereceğini, çalışma yapanların ise elektrik akımına kapılabileceğini dile getirdiler.

Mahalle sakinlerinden Mazhar Çatal, Kent Haber’e yaptığı açıklamada “Elektrik kofralarından evlere elektrik enerjisi taşıyan elektrik kablolarını mevcut asfalttan iki karış (35-40 cm) aşağıya döşediler. Bu gibi işleri yapacak bilgi birikimi, donanım, alet ve edevata sahip olmayanlara iş verilirse böyle olur. Asfalt kesme makinesi olmadan kepçe ile çalıştılar. Nasıl olsa denetleyen yok diyerek yolu iki karış kazdılar ve asfaltı mahvettiler. 2 karış derine, zaman içinde toprak altında yıpranmayacak ikaz ve uyarı işaretleri koymadan sadece incecik bir naylon bandı kabloların üzerine sererek elektrik kablosu gömüldü. Sonra başka bir iş için asfaltta tekrar kazı yapılması gerektiğinde yüzeye 2 karış derine döşenen bu kablolar koparılıp, parçalanıp tüm mahalleyi karanlıkta bırakacağı gibi bir kaç kişinin de elektriğe kapılmasına vesile olur. Yolun altına künk döşendiği için kabloyu bu kadar sığ yere döşediklerini söylediler ama bu iş böyle olmaz. Bu kablonun en az 1 metre derine döşenmesi gerekiyordu.” diye konuştu.