Kaçak Yapılar Sadece Karada Değil!

Bodrum’da bazı otel ve sitelerin sahillerinde suni plaj oluşturmak amacıyla denizin dibine ördükleri duvarlar, kıyıların doğal yapısını bozduğu gibi deniz altındaki ekolojik yaşamı da kökten değiştiriyor.

Kaçak Yapılar Sadece Karada Değil!

Bodrum’da bazı otel ve siteler tarafından denizin dibine metrelerce duvar örülmesi bu kadarına da pes dedirtiyor. Metrelerce uzunluktaki beton duvarlarla, Bodrum’un kıyı şeridinin şekli değiştirilerek, suni plajlar yapıldığı öğrenildi. Deniz dibinde yapılan bu tarz eklentiler ekolojik yaşamı da kökten değiştiriyor. Uygulamanın özellikle Yalıkavak, Güvercinlik ve Pina Yarımadası’nda yoğunlaştığı dikkat çekiyor.

KAÇAK YAPILAR DENİZİN DİBİNE KADAR İNDİ!

Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz denizin ciddi şekilde zarar gördüğünü söyleyerek “Yarımadanın özellikle kuzey sahillerinde, yaptığımız denetimlerde de rastladığımız o duvarlar kum tutma bahanesi ile yapılmış, denize sürekli kum dolgusu yapılıyor. O kumlar o bölgenin şartlarına uyumlu olmadığı için dağılıyor. Bu sefer bunları dağıtmamak için denizde duvarlar örülmeye başlandı. Denize duvar örülüyor, sonra set çekiliyor, arkasından kumlar indiriliyor. Posidonia çayırları kazılıyor. Suni bir plaj havası veriliyor. Ciddi oranda deniz dibine zarar veren bir durumdur” dedi.

Kıyı kanunlarının kağıt üzerinde kaldığını ifade eden Yılmaz “Turizmin öyle bir dokunulmazlığı oldu ki, kıyı kamuya açık ama bunlar kağıt üzerinde kalıyor. Kanuni yaptırımlar kağıt üzerinde kalıyor. Denize sıfır yanaşmayı bırakın, İskeleler ile sıfır noktasından denizin içerisinde yerler yapıldı. O da yetmedi, deniz dibinde kumlama yapmak için duvarlar örülerek gittikçe denizin içerisine doğru gelişen bir turizm var ama bu maalesef sürdürülebilir bir turizm değil. Turizm konusunda rakiplerimizin hiçbirinde kıyılar bu kadar acımasızca katledilmiyor. Buna bir dur denip önlem alınmazsa yakında kıyılarımız bir felaket haline gelecek. Sularımız kirlenecek, kıyı erozyonuna uğrayacağız. Bedelini ağır ödeyeceğiz” şeklinde konuştu.

500 METRE UZUNLUĞUNDA DUVARLAR VAR!

Bazı bölgelerde duvarların uzunluğunun 500 metreye kadar çıktığını da sözlerine ekleyen Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz “Duvarların uzunlukları bölge bölge değişiyor. Benim de tespit ettiğim yerler var. Bazı yerlerde 300 metre, 500 metre uzunluğunda örülmüş duvarlara rastlayabiliyorsunuz. Bunlar deniz seviyesinde görülen işlemler değil. Denizin dibinde yapılan inşaatlar. Önce denizin dibinde kum tutucu duvar diye yapılıyor. Arkasından o duvar yükseliyor, içerisi de dolu oluyor. Onun önüne bir duvar daha örülüyor. Denize doğru ilerleyen bir turizmimiz var ama bu aynı zamanda kıyılardaki turizmin sonunu getiriyor. Dünyada bir takım uygulamalarda kum tutmak için şişme ve hortum sitemleri var. Fakat bunların yaptığı işlem dalgalarla kıyıya vuran kumun geriye çekilmesini engellemek içindir. Bizde bu artık farklı işlemeye başladı. Duvarı çek, denizin normal kumlamasını alma dışarıdan kumu getir, üstüne dök, dolgu yap şekline dönüştü. Bu da ciddi zarar veriyor, denizlerimize ve kıyılarımıza” ifadelerini kullandı.