Kaderli’den Dolar ve Borsa Tahmini

Bodrum’da finansal okuryazarlık eğitimi veren Adnan Menderes Üniversitesi Muhasebe- Finansman Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kaderli, doların kısa vadede 20 liranın üzerine çıkmasını beklediğini ifade etti. Enflasyonist ortamın bu yıl da süreceğini söyleyen Kaderli, “Borsa, yükselen trend içerisinde bir düzeltme hareketi yapıyor, bir dinlenme hareketi yapıyor. Bu dinlenmeden sonra başta enflasyonun varlığı nedeniyle borsada tekrar yukarı bir hareketi göreceğiz.” dedi.

Kaderli’den Dolar ve Borsa Tahmini

Bodrum Esnaf Sanayici ve İşinsanları Derneği (BESİAD) tarafından 2 gün boyunca “Finansal Okur Yazarlık Eğitimi” düzenlendi. 

Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’ndaki eğitimlere Prof. Dr. Yusuf Kaderli ve Araştırma Görevlisi Kemal Özdemir eğitmen olarak katıldı. 2 gün süren eğitimin başında bir konuşma yapan BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu, üyelerden gelen talepler doğrultusunda bu eğitimi düzenlemeye karar verdiklerini ifade ederek “İlkini geçen sene yaptık. Hocalarımızla çok başarılı bir eğitim süreci geçirdik. Bu tekrardan ikincisini gerçekleştiriyoruz.” dedi. 

Adnan Menderes Üniversitesi Nazilli İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Yusuf Kaderli, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Ekonominin yoğun bir gündemi var. Önümüzde 1-1,5 ay sonra bir seçim olacak. Ondan dolayı da bir sürü belirsizlik var. Ekonomik belirsizlikler de var. Hem ekonominin nabzı ile ilgili konuşuyoruz, beklentilerle ilgili konuşuyoruz. Ama burada asıl olma nedenimiz, Bodrum işinsanlarının kendilerine ait mali tabloları daha yakından tanıması, şirketin değeri konusunda daha sağlıklı bilgilere sahip olması. Bir tür finansal okuryazarlık bilgisinin arttırılması amacıyla biz buradayız. Ben işinsanlarının bir fiyat grafiğine baktığında en azından çok genel anlamda da olsa o grafikten bir şey anlamaları gerektiğini düşünüyorum.  O yüzden eğitimin ikinci kısmına teknik analizi koydum. Teknik analizde herhangi bir varlık ile ilgili geçmişteki fiyat hareketlerinin takip edilmesi ve geleceğe dönük olarak tahmin yapılabilmesini anlatıyoruz.”

KISA VADEDE DOLAR TAHMİNİ 

Kısa vadede dolar tahmini ile ilgili soruya da yanıt veren Kaderli, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kısa vade içerisinde 20 liranın üzerine gideceğini düşünüyorum. Ama ondan sonra seçim sonrası dinamikler bunu belirleyecek. 20 liranın üzerinde gidecek hareket başladı. Seçim dönemi boyunca da kolay kolay 19 liranın altına inmeyecektir diye düşüyorum. O yüzden 20’li rakamlar dolar için yakın.”

BORSA, DİNLENME HAREKETİ YAPIYOR

Borsada yükseliş trendinin bozulmadığını söyleyen Prof. Dr. Yusuf Kaderli, “Borsa, yükselen trend içerisinde bir düzeltme hareketi yapıyor, bir dinlenme hareketi yapıyor. Dolayısıyla da aslında yatay hareket ediyor. Bunu bir düşüş olarak algılamamak lazım. Seçimle alakalı konular netleştikten sonra, belirsizliklerin bir kısmı ortadan kalktıktan sonra gerçek yönünü daha iyi görebileceğimizi düşünüyorum. Ben, enflasyonist ortamın, bu yıl da devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü EYT geldi. Dün, emeklilere zam açıklandı. 104 milyar dolara mal olacak çok kötü bir deprem yaşadık. Tüm bunları üst üste koyduğunuzda Türkiye’yi çok büyük bir bütçe açığı bekliyor. Bütçe açığının olduğu yerde de enflasyon kaçınılmazdır. O yüzden enflasyonist ortamın devam edeceğini düşünüyorum. Bu ortamda da borsanın çok sert bir ortamda geri gelme ihtimalini görmüyorum. Bu dinlenmeden sonra başta enflasyonun varlığı nedeniyle borsada tekrar yukarı bir hareketi göreceğiz.”