Kamu Arazisindeki Kaçak Yapı Yıkıldı

Bodrum’da deniz kıyısındaki kamu arazisine yapılan kaçak yapı belediye ekiplerince yıkıldı. Bitez ve Turgutreis bölgesinde iki işletmeye de sahile izinsiz beyaz kum dökme cezası kesildi.

Kamu Arazisindeki Kaçak Yapı Yıkıldı

Bodrum Belediyesi, kaçak ve ruhsatsız yapılaşmanın önüne geçmek ve  doğal yapının korunması ile ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bodrum Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, nisan ayında 94 yapı mühürlenirken, 42 yapı için de yıkım kararı alındı. 8 kaçak yapının ise yıkımı gerçekleştirildi. Vatandaşlardan gelen ihbar ve şikayetleri yerinde inceleyen Bodrum Belediyesi ekipleri, söz konusu yapıların ruhsat ve proje uygunluk durumlarını denetleyerek gerekli hukuki işlemleri uyguluyor. 

YIKIMLAR SÜRÜYOR

Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri son olarak Yalıkavak Mahallesi Gökçebel Mevkiinde, deniz kıyısında kamu arazisine yapılan kaçak yapıyı tespit etti. 200 metrekare kapalı alanda işletme olarak faaliyet gerçekleştirmek amacıyla yapıldığı anlaşılan kaçak yapı ve iskele, resmi ekiplerin gözetiminde ilgili firma tarafından yıkılıyor. Yine Kumbahçe Mahallesinde kaçak ve ruhsatsız bir yapının yıkımı belediye ekiplerince gerçekleştiriliyor.

BEYAZ KUM DÖKÜMÜNE SIKI TAKİP

Turizmin önde gelen destinasyonları arasında yerini koruyan Bodrum’da sahil düzenlemeleri adı altında kum serimi yapan işletmelere Zabıta Müdürlüğü ekipleri müdahale ediyor. 

Bodrum kıyılarının doğal görünümünü bozan ve insan sağlığına zararlı maddeler içeren “beyaz kum” adı altındaki kum serimlerine Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası uygulayan zabıta ekipleri, serilen kumu da kaldırtıyor. Ekipler, son olarak Bitez ve Turgutreis Bahçelievler Mahallesinde iki işletmeye yaptırım uyguladı.

Bodrum’un doğal yapısının korunması, çevreye aykırı çalışmaların önüne geçilmesi ve kamu alanları işgaline karşı Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Bodrum Kaymakamlığı, Milli Emlak Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birliği ve uyum içinde hareket ettiklerini belirten Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci şunları söyledi:

“Bodrum Belediyesi olarak kentimizin doğal ve mimari yapısını korumak öncelikli hedefimizdir. Bodrum hepimizin. İlçemizin dokusuna zarar veren, kamu alanlarını işgal eden kaçak yapılaşmaya karşı belediyemizin ilgili birimleri çalışmalarını aralıksız devam edecek. Bu süreçte Bodrum için ilgili tüm kurumlarla iş birliğimizi sürdüreceğiz.”