Kapasite Artırım Çalışmaları Sürüyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Bodrum’un Gümüşlük ve Gümbet Mahallelerinde başlatılan ve 226 Milyon 580 Bin TL’ye mal olacak olan atık su arıtma tesisi kapasite artırım çalışmalarının yüzde 77’si tamamlandı. İleri Biyolojik Arıtma yapabilecek ve 200 bin nüfusa hizmet verecek şekilde planlanan tesislerde arıtılan su, yeşil alanların sulanmasında kullanılacak.

Kapasite Artırım Çalışmaları Sürüyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Bodrum’un altyapıdan yaralanma oranını yüzde 46’dan yüzde 91’ e yükseltecek olan Bodrum kanalizasyon, Turgutreis İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi ve Bakanlık ile birlikte yapılan Torba Kanalizasyon ve atık su arıtma tesis projelerinin yapımı hızla devam ediyor. Tüm bu büyük yatırımların yanı sıra, Gümbet ve Gümüşlük Mahallelerinde bulunan arıtma tesislerinin kapasiteleri arttırılarak, tesis kapasiteleri 200 bin kişiye hizmet verebilecek noktaya getirilecek.
 
Bodrum’daki arıtma eksiklerinin tamamen ortadan kaldırılması için yeni projeleri hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi, Gümbet ve Gümüşlük mahallelerinde atık su arıtma tesislerinin kapasite artış çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Proje kapsamında güncel kur ile 226 Milyon 580 Bin TL yatırımla, Gümbet ve Gümüşlük Mahallelerinde bulunan atık su artıma tesislerinin kapasiteleri arttırılarak 200 bin kişiye hizmet vermeleri sağlanacak.


 
Gümbet’te bulunan atık su arıtma tesisinin mevcut kapasitesi yaklaşık 3 kat, Gümüşlük atık su arıtma tesisi kapasitesi de yaklaşık 4 kat arttırılacak. Böylelikle 9 bin 600 m3/gün kapasiteli Gümbet AAT 29 bin 900 m3/gün’e, 2 bin 500 m3/gün kapasiteli Gümüşlük AAT 9 bin 900 m3/gün kapasiteye çıkarılacak.
 
Bu tesislere monte edilecek olan MBR sistemi ile birlikte tesislerde ileri düzeyde arıtma yapılacak ve elde edilen su yeşil alanların sulamasında kullanılacak. Çalışmalar kapsamında kaba ızgara kanalı ve dağıtım yapısı betonarme işleri, İnce elek kanalı betonarme işleri gibi teknik kısımlar tamamlandı. Projede devam eden çalışmalar kapsamında genel tamamlanma oranı yüzde 77’ye yükseldi.