Kapıda Vizenin Maliyeti 90 Avro

10 Yunan adasında Türk vatandaşları için kapıda vize uygulaması 1 Nisan itibarıyla başladı. Ancak 10 adanın tamamı henüz açılmadı, şimdilik 5 ada kapıda vize uygulaması ile Türk ziyaretçileri kabul ediyor. Bayramda kapıda vize için hazır olan komşu adalar ise Samos, Kos, Rodos, Midili, Sakız oldu.

Kapıda Vizenin Maliyeti 90 Avro

Kapıda vize uygulamasından faydalanarak Yunan adalarına girmek için 60 Avro vize ücreti isteniyor. Ancak gereken evrakları kendiniz hazırlasanız da aracı firmaya evraklarınızı teslim etmeniz gerekiyor. Kendiniz evraklarınızı karşı tarafa iletemiyorsunuz. Yunan tarafı aracı firmaları şart koşuyor. Bu sebeple evraklarınızı aynı gün içerisinde teslim edip adaya gidemiyorsunuz, 3-4 gün öncesinden aracı firmaya iletmek zorundasınız. Bu da hizmet bedeli adı altında ek bir bedel ödemenize sebep oluyor.

Peki bu yasal mı? Aracı firmaları aradık, bu bedelin yasal olduğunu çünkü ekstra personel çalıştığı ve evrakların takibinin yapılması için mecbur kıldığını ifade ettiler. Ancak bazı bölgelerde 30 Avro gibi daha yüksek rakamlar talep ediliyor.

İşlemler feribot firmaları arayıcılığıyla yapılıyor ya da bir acenteyle anlaşıp evraklarınızı teslim edebiliyorsunuz. Çoğu firma 20 avro hizmet bedeli talep ediyor. Eğer bu ödeme yapılmazsa evraklarınız işleme alınmıyor. Ayrıca gidilecek adaya göre de feribot ücreti de maliyete ekleniyor.