Karaada'nın Tahsis Talebine Tepki!

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Bodrum Belediye Meclisinin bugünkü toplantısında görüşülecek Karaada maddesi ile ilgili bir açıklama yaptı. Karaada’daki belediye taşınmazının 10 yıl süreyle kiralanması talebinin görüşülmesi hakkında, Karaada'ya tek bir çivi çakılmasının bile Bodrum'a ihanet olarak tanımlandığı açıklamada, meclis duyarlı olmaya davet edildi.

Karaada'nın Tahsis Talebine Tepki!

Bodrum Belediye Meclisi'nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısının 15. gündem maddesinde, Karaada'da bulunan 55.359,05 m² yüzölçümündeki Belediye taşınmazı ile ilgili Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular İşletme Ruhsatı sahibi BE Jeotermal Turizm Yatırımları Sağlık Denizcilik Eğlence Hizmetleri Anonim Şirketine 10 yıl süreyle tahsisi/ kiralanması talebi görüşülecek. İlgili şirketin Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanununun ve Belediye Kanununun çeşitli maddelerini gerekçe göstererek gündeme getirdiği talebin bugünkü toplantıda komisyona havale edilmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili MUÇEP'ten yapılan açıklamada "Bodrum Belediye meclisinin 06/08/2020 tarihli toplantısından Karaada'da Jeotermal tesis yapımının yolunu açacak bir karar çıkmasından kaygılanıyoruz" denilerek şu ifadeler kullanıldı;

"Sayın Başkan ve değerli meclis üyelerine çağrımızdır. Bodrum’un bakir kalmış doğal ve arkeolojik SİT alanı olan Karaada'da tek bir çivi dahi çakılmasını Bodrum'a ihanet olarak kabul ediyor ve sizlerin de bu ihanet projesine ortak olmayacağınızı bekliyoruz. MUÇEP Bodrum Meclisi olarak Bodrum’un doğal yapısını bozacak her türlü girişimin karşısında olacağımızın bilinmesini istiyoruz."