Karahan'dan Gökmen'e Cevap...

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen’in iddiaları ile ilgili konuştu. Karahan, “AKP Bodrum’a hizmet değil eziyet ediyor” dedi.

Karahan'dan Gökmen'e Cevap...

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, geçtiğimiz günlerde ilçenin yıllardır en önemli sorunlarından biri haline gelen su isale hatlarındaki patlamalar ve yarımada genelinde yaşanan su kesintileri ile Bodrum’a yapılan 4 tersip bendi ile ilgili açıklama yapmıştı. Gökmen “Muğla Büyükşehir Belediyesi 2014 yılından bu yana Bodrum’dan kaç liralık su tahsilatı yapmıştır? Su tahsilatını yapmasına rağmen Muğla Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında teslim aldığı DSİ hatlarıyla ilgili bugüne kadar yasal olarak ödemesi gereken katkı payını DSİ’ye ödemiş midir? Ödediyse bugüne kadar ne kadarlık bir ödeme yapmıştır?" sorularını sormuştu. 

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Gökmen’in bu açıklamalarına yanıt vererek şunları söyledi;

"Bodrum’da sürekli patlayan DSİ hatları hakkında açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Dr. Osman Gürün’e, AKP Bodrum ilçe başkanı bazı sorular yöneltmiştir. Bodrum’un ödediği vergileri Bodrum’a hizmet yerine eziyet haline getiren, yaptıkları DSİ hatları 1780 defa patlayan, hastane inşaatını yarım bırakan AKP’nin ilçe başkanının sorularına kısaca cevap vererek kendisine birkaç soru da biz yöneltelim.

AKP İlçe Başkanı’nın sorusu DSİ’ye katkı bedeli ödemesi yapıldı mı? Muğla Büyükşehir’in DSİ’ye kurulduğu günden bu yana Bodrum İçme suyu projesi kapsamında yapılan borç geri ödemesi 21 Milyon TL’nin üzerindedir. Geyik ve Mumcular Barajının her türlü işletme gideri için de her yıl DSİ’ye ayrıca bedel ödenmektedir. 

AKP İlçe Başkanı’nın iddiasına göre Konacık Gazderesi, Çukurdere, Aliyan Deresi 4 adet tersip bendi (sel kapanı) Bodrum’un hizmetine girmiştir. Sel kapanı ile tersip bendi arasındaki farkı bilmeyen AKP İlçe başkanına o yapılanların tersip bendi olduğunu, sel kapanı olmadığını hatırlatarak aradaki farkı öğrenmesi için buraya yazıyoruz. Ayrıca tersip bentleri de yakın bir tarihte yapılmadı, yeterli değil ve acilen sel kapanlarının yapılması gerekiyor. 

Sel kapanı; Mansap şartları doğrultusunda hidroloji çalışması neticesinde belirlenen 50, 100, 500 yıllık muhtemel taşkın debilerini mansap deşarj kapasitesi ile deşarj eden, fazla debiyi gölünde biriktirerek aslen bir gölettir. Yani suyun akış debisini azaltan ters istikamette yapay gölet oluşumuna sel kapanı diyoruz.

Tersip Bendi; Taşkın esnasında dere yatağında oluşan akım içerisinde bulunabilecek iri malzemeler kaya ağaç vb teressübatı tutan ve taşkının yıkıcı etkisini azaltan ancak dere akış debisi üzerine etki oluşturmayan (hacmi çok küçük olduğundan ve bent yapısı hem barbakanlı hem de kontrolsüz savak olması nedeniyle) erozyon kontrolü görevi de üstlenen bir yapıdır.

AKP İlçe Başkanı’nın 2014 yılından beri ne kadar su parası toplandığı sorusuna gelince. Bodrum’a tarihinin en büyük alt yapı yatırımını başlatan Muğla Büyükşehir Belediyesi 350 Milyon TL yatırımı başlatmış, bunun yanında DSİ’nin yaptığı ve defolu olduğu raporlarla tespit edilen hatların tamiri için de 30 Milyon TL maliyete katlanmak zorunda kalmıştır. AKP İlçe Başkanı’nın da kabul ettiği gibi iddialara göre yandaşlara verilen ihale ile devleti milyonlarca zarara uğratan, Bodrum’u kalitesiz malzemelerle ören firmaya dava açılmış ve dava sürmekteymiş. AKP’nin İstanbul’a ihanet ettik açıklamasının bir benzeri ne yazık ki Bodrumumuz için de yaşanmaktadır. İşi bilene değil, işi partilerine yakın olan yandaşa veren anlayış yüzünden Bodrum ve ne yazık ki ülkemiz maddi, manevi kaybauğruyor. Halkımız mağdur edilmektedir.

AKP İlçe Başkanı’na soruyoruz;

-1780 patlak, 4.5 Milyon metreküp boşa giden su ve 30 Milyon TL maliyetin hesabını soracak mısınız?

-Geriye kalan 54 KM çürük ve her an patlama ihtimali olan hat ne zaman değiştirilecek?

-En çok patlayan CTP borular için de ihaleye çıkılacak mı?

- CTP borulardaki ayıbı kapatıp değiştirmek için “tamamlama inşaatı” adı altında yapılan 17 km’lik ihalenin bedelini de Bodrumlulara ek borç olarak ödettiğiniz doğru mudur? 

-Sel felaketleri ile ilgili yapılan toplantıda; 3 adet sel kapanı yapılması kararlaştırılmışken hangi sebeple sadece Gökçeler Deresinin üstüne yapılması şeklinde değişikliğe gidilmiştir? 

-Bodrum’dan toplanan vergileri ne zaman Bodrum için kullanacaksınız?

-Dünya’nın ve ülkemizin göz bebeği Bodrum’a yaşattığınız zaman kaybı ve maddi hasarın hesabını verecek misiniz?

-Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e soru sormak yerine işin gerçek sorumlusu bakanlarınıza bu soruları sorma cesaretini gösterebilecek misiniz?

-18 senedir iktidarda olan bir parti olarak ne zaman bir işi elinize yüzünüze bulaştırmadan yapabileceksiniz?”