KARAYA VURAN ÖLÜ BALİNA YAVRUSU

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Arda Tonay,...

KARAYA VURAN ÖLÜ BALİNA YAVRUSU
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Arda Tonay, Ortaca’da karaya vuran ölü balina yavrusunun, Fethiye'den denize döndürülen balina yavrusu olmadığını bildirdi. Tonay, Ortaca'nın Sarıgerme Sahili’nde karaya vuran ölü balina yavrusunun fotoğrafları üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Bu çalışmalar sonucunda bazı sonuçlara ulaştıklarını ifade eden Tonay, ''Ortaca'da karaya vuran ölü balina yavrusu, Fethiye'den denize döndürülen balina yavrusu değil. Fethiye'den açık denize döndürülen yaklaşık 5 metre uzunluğundaki balina yavrusu dişi. Fotoğraflardan edindiğimiz izlenimler doğrultusunda, Ortaca sahiline vuran balina yavrusunun erkek olduğunu tahmin ediyoruz. Her ne kadar kafatasını inceleyemesek de yüksek ihtimalle Gagalı Balina türünden'' dedi. Balinaların genellikle açık denizlerde ve derin bölgelerde yaşadıklarını hatırlatan Tonay, şöyle konuştu:
''Açık denizlerde yaşayan bu hayvanların ölüm nedenlerinden bir çoğu insan kaynaklı. Bu hayvanlar denizlerde yapılan ve yüksek gürültü oluşturan tatbikatlar ve petrol arama çalışmalarından etkilenirler. Balıkçı ağlarına takılabilir, deniz araçlarına çarparak yaralanabilirler. Balina yavrusu bu sebeplerden ya da hastalıktan dolayı ölmüş olabilir. Bu tür konularda gömme işlemi yapılmadan önce haberdar edilmemiz gerekiyor.''
Bu arada, Muğla Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde görevli Yrd. Doç. Dr. Mustafa Erdem, ölü balina yavrusunun gömülü olduğu çukuru açtırarak, balinanın türünü belirlemek amacıyla doku örnekleri aldı. Ortaca'nın Sarıgerme sahilinde, 8 Şubat'ta, yaklaşık 5 metre uzunluğundaki ölü balina yavrusu sahile vurmuş, Ortaca İlçe Tarım Müdürlüğü Ekipleri, yaptıkları incelemenin ardından yavru balinayı, Ortaca Belediyesi'ne ait iş makinesi yardımıyla sahile kazdıkları derin bir çukura gömmüştü. Fethiye iskelesinde ise geçen ay balıkçılar tarafından bulunan ve yoğun bir çalışmanın ardından açık denize döndürülen yaklaşık 5 metre uzunluğundaki balinanın fotoğrafları, İngiltere'de görev yapan ''deniz memelisi uzmanlarına'' gönderilmişti.