KATI ATIK TESİSİNİN ÇED TOPLANTISI YAPILDI

Bodrum Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili olarak Mumcular Mahallesi Çamarası...

KATI ATIK TESİSİNİN ÇED TOPLANTISI YAPILDI
Bodrum Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili olarak Mumcular Mahallesi Çamarası Mevkiinde bulunan köy kahvehanesinde Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapıldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapılması planlanan Bodrum Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştı. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince Mumcular Mahallesi Çamarası’nda bulunan köy kahvehanesinde bir toplantı düzenledi.

Bilgilendirme toplantısına Muğla Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Kenan Günerhan, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, CHP’li meclis üyeleri, CHP'nin Belediye Başkan Aday Adayları Taner Uslu, Mustafa Saruhan, Ali Öztürk, Refik Ülgen, Gündoğan Peynir Çiçeği Derneği üyeleri, Bodrum Kent Konseyi temsilcileri ve Çamarası’nda yaşayan vatandaşlar katıldı.

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ İÇİN ÇED SÜRECİ DEVAM EDİYOR…

Muğla Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray, yıllardır Bodrum’un çöp sorununa çözüm bulmaya yönelik projeler hazırladıklarını ve çeşitli nedenlerle bu projeleri bir türlü hayata geçiremediklerini belirtti. Giray, son bir yıldır yapılan çalışmalar neticesinde katı atık sorunun çözülmesi yolunda sona yaklaştıklarını kaydederek projenin ihaleye çıktığını ve ilgili firma ile 23 Mayıs’ta sözleşme yapıldığını dile getirdi.

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Bodrum’da her yaz yaşanan çöp yangınlarının bir an önce son bulması ve katı atık sorunun bir an evvel çözülmesi için sona yaklaşılmasından dolayı mutlu olduklarını belirtti.

“KENDİNİ ÇEVRECİ İLAN EDENLER SUSSUN, SÖZ HAKKI BİZ KÖYLÜLERİN OLSUN…”

Çamarası köy kahvehanesindeki toplantıda Muğla Büyükşehir Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Aylin Giray’ın yaptığı sunum sonrasında soru cevap kısmına geçildi. Bu bölümde Bodrum’un diğer bölgelerinden toplantıya katılan çevreci guruplar ve dernek temsilcileri ile köylüler arasında fikir ayrılığı dikkat çekti. Köylüler katı atık bertaraf tesisinin kendi mahallelerine yapılmasına karşı çıkarken, toplantıya katılan çevreci guruplar ise katı atık bertaraf tesisine gidecek araçlar için ayrı bir yol güzergahı yapılacağı ve tesisin en yakın yerleşim alanına 2.5 Km. mesafede olmasından dolayı yapılacak olan tesisin çevreye zararlı olmadığını savundular.

Toplantıdaki görüş ayrılıkları zaman zaman gergin dakikaların yaşanmasına neden olurken, Çamarası’nda yaşayan ve avukat olduğunu söyleyen bir vatandaş, Bodrum Kent Konseyi üyesi Mehmet Çilsal’ı hedef göstererek, ÇED ve Çevre İzinleri Şube Müdürü Kenan Günerhan’dan şöyle bir talepte bulundu;

“Sizler bu bilgilendirme toplantısını bölge insanı olarak Çamarası’nda yaşayan halka yapmak için geldiğinizi söylediniz. O halde burada sadece Çamarası sakinlerinin söylemlerini dikkate almalısınız. Lütfen kendini çevreci olarak gösteren bu kişilerin Katı Atık Bertaraf tesisinin köyümüze yapılması yönündeki söylemlerini kayıtlarınızdan çıkartınız. Ayrıca burada Çamarası’ndan olmayanalar sussun, biz konuşalım. Siz bunun için geldiniz" dedi.

Toplantı yaklaşık 2 saat sürdü. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler.