KATI VE SIVI ATIK SORUNU YARGIYA TAŞINACAK!

Bodrum Mavi Yol Girişimi Platformu üyeleri, Bodrum’un yıllardır çözülemeyen en büyük...

KATI VE SIVI ATIK SORUNU YARGIYA TAŞINACAK!
Bodrum Mavi Yol Girişimi Platformu üyeleri, Bodrum’un yıllardır çözülemeyen en büyük sorunlarından biri olan katı atık vahşi çöp depolama alanları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bodrum’a vahşi depolamanın yakışmadığı ve bu sorunun bir an önce ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan platform üyeleri, konuyla ilgili bilgi edinme yasası çerçevesinde Çevre Şehircilik Bakanlığı’na ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne ortak bir dilekçe göndermeye hazırlanıyorlar.

Dilekçede Bodrum’da neden yıllardır vahşi depolama yapıldığı ve bunun çözümüne ilişkin hangi adamların atıldığına yönelik 8 soru yer alıyor. Platform üyeleri sorularına en kısa sürede yanıt beklediklerini aksi takdirde konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade ediyorlar. Konuyla ilgili Kent Haber’e açıklamalarda bulunan Mavi Yol Girişimi Platformu Üyesi Sema Höcek şunları söyledi:

“Bugüne kadar yarımada da gerek Bodrum Belediyesi, gerekse belde belediyelerinin bizce vurdumduymaz tavırları, ilgisizlikleri yüzünden yıllarca atıl kalmış katı atık ve sıvı atık sorunumuz var. Biz bu faaliyetler hangi aşamadadır, yönetmeliklere ne denli uyulmaktadır bunları araştırmak ve bunun neticesinde aldığımız bilgilerle de yasal yollara başvurmaya karar verdik. Bilgi edinme yasası çerçevesinde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Muğla’ya, Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetim Genel Müdürlüğü Ankara’ya ortak bir dilekçe hazırladık burada çeşitli sorularımız var, 8 madde var. Çevrenin korunması yönünde ne tedbirlerin alındığı alınmadığı gibi sorularımıza cevap arıyoruz. Cevaplar neticesinde yasal yollara başvuracağız” dedi.

Mavi Yol Girişimi Sözcüsü Filiz Dizdar ise asıl dikkat çekmek istedikleri konunun Bodrum’un alt yapısının artık AVM’leri kaldırmadığı olduğunu belirtti. Dizdar “alt yapı sorunu bitmeden üst yapıya bir şey yapılmasını istemiyoruz” dedi.

Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Arif Yılmaz ise denizlerimizin yıllardır kirletildiğine dikkat çekerek “Yıllardır denizlerimiz kirleniyor. Alt yapı sorunu bitmeden yapılaşmanın devam etmesi deniz turizmini bitirebilir. Katı atık ve sıvı atık sorunları çözülmeden herhangi bir yapılaşmaya izin verilmemeli” dedi.