KENDİ BİSİKLET MARKASINI YARATTI...

1968 Yılında Ankara’da dünyaya gelen ve maddi imkânsızlıklardan dolayı hayatı zorluklarla...

KENDİ BİSİKLET MARKASINI YARATTI...
1968 Yılında Ankara’da dünyaya gelen ve maddi imkânsızlıklardan dolayı hayatı zorluklarla geçen Yalçın Cihangir, şu anda yaptığı bisikletlerle adını Türkiye’ye hatta dünyaya duyuruyor.

Birbirinden değişik model bisikletleri kendisi yapan ve Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde fabrika ve showroom açmayı planlayan Cihangir, bisikletlerin bir bölümünü Bodrum’a getirerek görücüye çıkardı.

13 yıl önce Hollanda’ya tır şoförü olarak giden ardından da bir restoranda bulaşıkçılık yapan Cihangir’i, restoranın şefi keşfetmiş. Restoran şefinin bisikletini tamir ederek başladığı bisiklet macerasında artık tanınan isimlerden birisi haline gelmiş.

Kendi markasını kendisi yaratan ve yaptığı birbirinden değişik bisikletlerle Bodrum kalesi önünde geziye çıkan Yalçın Cihangir ve ekibi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi dolu bakışları eşliğinde tur attılar.

Daha sonra Bodrum Kalesi önünde firmasından ve kendi geçmişinden bahseden Cihangir, yaşadığı zorlukları ve şimdiki durumunu şu sözlerle ifade etti:

“Bu hikaye bir mutfakta başladı. 12 – 13 sene önce Hollanda’dayken bulaşık yıkadığım restoranda restoranın şefi benim bisikleti tamir eder misin dedi. Gece saat 3’te bisikleti tamir etmeye başladım. Daha sonra başka birisi geldi sen bu bisikleti tamir etmesini biliyor musun dedi, bende biliyorum dedim. Benim mesleğim tornacılık dedim. Niye o zaman tamircide çalışmıyorsun burada bulaşık yıkıyorsun dediler, dil bilmiyorum onun için çalışmıyorum, ama ilerde belki çalışabilirim dedim. Senin dil bilmene gerek yok bisikletle konuşabiliyorsun ya dediler o günden bu zamana kadar sürükledi bizi bisiklet.”

Restoranda çalıştığı sırada keşfedilen ve yaklaşık 8 ay sonra kendi fabrikasını kuran Cihangir, Ankara’nın Bala İlçesine bağlı Büyük Camili köyünde babasının ahırlarını bozarak nasıl fabrika haline getirdiğini Kent Haber’e şöyle anlattı:

“Tamirci’den 8 ay sonra kendi fabrikamı kurdum markayı oturtturdum 12-13 senedir bu markanın arkasındayım, yüzüyüm. Bu markayı paylaşmayı istiyorum. Ankara’da köyde doğdum. Maddi durumumuz sıkıntıdaydı. Hollanda’da ise kriz vardı istediğimiz krediyi alamdık. Babamın ahırları vardı orayı fabrikaya çevirdim. Bizim fabrika Ankara’nın dışında bir yerde kurulu. Daha önce ben bankaların peşinden koştum kredi almak için şimdi ise bankalar bana fabrikayı Ankara’ya taşısana diyor. Çünkü orada 20-30 kişi çalışıyor, biz bu işi konsept haline getirdik. Antalya’da da bir showroom açmayı planlıyoruz, Adapazarı’nda da bir fabrika ve şovrum açmayı planlıyoruz. Yılda 6 bin tane bisiklet üretiyoruz, insanların istediklerine göre renklerine göre her şeyi yapıyoruz.”

Dünyaca ünlü Bisiklet tasarımcısı Yalçın Cihangir bu akşam Elif Olgaç’ın Hazırlayıp Sunduğu Laf Aramızda programının canlı yayın konuğu olacak. Bulaşık yıkayarak hayatını kazanmaya başlayan ve yaptığı birbirinden değişik ve modern bisikletleriyle ün yapan Cihangir, canlı yayında bisikletlerini tanıtacak, izlemenizi tavsiye ediyoruz.