Kent Yönetişim Toplantıları Başladı

Bodrum’un sorunları ve bunlara yönelik alternatif çözüm önerilerinin konuşulmasının planlandığı “Kent Yönetişim Toplantıları” başladı.

Kent Yönetişim Toplantıları Başladı

Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen ilk toplantıya Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldızhan ve Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ile kamu kurumları ve STK temsilcileri, Bodrum Belediyesi müdürleri katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel, toplantıda çıkacak verilerin 5 yıllık süreçte belediyenin yatırımlarına yön vereceğini dile getirerek “Bu toplantılar sonunda Bodrum’da faaliyet gösteren tüm kamu kurum ve kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iletişime geçerek kaynak israfının önüne geçilmesi hedeflenmelidir.” dedi. 

Bodrum Belediyesi Esnaf Komisyonu Başkanı Deniz Koca ise toplantının 3’er aylık periyodlarla yapılacağının bilgisini vererek “Bodrum ekonomisine ne katabiliriz, Bodrum’da ticaret erbaplarının, vergi mükellefi olanların ve dışarıdan gelenlerle nasıl entegre çalışabiliriz, bunu konuşacağız. Hepinizle daha verimli çalışabilmek için ileriki toplantılarda daha yoğun ve daha katılımcı gündemlerle talepleri 5 sene içerisinde hayata geçirmeyi diliyoruz.” diye konuştu.  

Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum’un bir turizm kenti olma niteliğini kaybetmeye başladığına vurgu yaparak şöyle konuştu;

“Yerinde etkin yönetime, Bodrum’un kendine özgü kültürel yapısına uygun plana ihtiyaç vardır. Bunun için de bir stratejik plan yapmamız gerekmektedir. Bodrum’da yaşayanlar, 10 yıl sonra kendilerini nerede görmek istiyorlar? Bodrum bir kıyı kenti mi olmalı, yoksa turizm kenti mi olmalı? Özellikle son yıllarda Bodrum turizm kenti imajından çıkıp, deniz kenarındaki bir kent olmaya başladı. Maalesef Bodrum’un gidişatı için iyi bir şey değil. Çünkü 2002 yılında Bodrum’da 100 bin nüfus varken 50 bin yatağımız vardı. Yani nüfusa göre yatak sayımız yüzde 50 idi. Bugün Bodrum nüfusunun 400 bin olduğu söyleniyor, yatağımız 100 bin. Yani 4’te 1’e düştük. Sanki Bodrum, deniz kenarında bir kent olmaya başlıyor. Çanakkale, Zonguldak, Trabzon gibi oluyor. Bunu lütfen hep beraber gözden geçirip ayaklarımızı yere basacak şekilde turizmle ilgili konuşmamız lazım.” dedi.

Kamu hizmetini yerine getirirken, tüm kurum ve kuruluşlarla ortak hareket etmek istediklerini vurgulayan Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldızhan, “Sürdürülebilirlik ve verimliliği arttırmak için bu toplantılar çok önemli. Eskiden kaynaklar boldu, ihtiyaçlar azdı. Şimdi maalesef ihtiyaçlar çok, kaynaklar kıt. Biz bunu ne kadar verimli kullanabilir, ne kadar sürdürülebilir bir politika izleyebiliriz, bunları tartışmamız gerek. Birçok kamu kurumu koordinasyonsuzluktan verimliliğini kaybediyor. İnşallah bu toplantılarla koordinasyonu en üst düzeye çıkaracağız. İşin sonunda da Bodrum için hayırlı işler yapacağımıza yürekten inanıyorum.” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından katılımcılar görüş ve önerilerini dile getirdi. Yöntemin iyi belirlenmediğine ilişkin serzenişlerin de olduğu toplantıda su israfının önlenmesi ile tedbirler alınması, reklam panolarının azaltılması, ilçede spor alanları ve parkların çoğaltılması, Bodrum istatistiğinin yapılıp hangi alanlarda enflasyonun olduğunun belirlenmesi, kalifiye çalışan yetiştirmek için mesleki eğitimi merkezlerinin açılması, işgaliyelerin sonlandırılması, Belediyede 24 saat açık enformasyon müdürlügü kurulması gibi talepler dile getirildi.