Kısırlaştırma Seferberliği Başlıyor...

Bodrum Belediyesi tarafından sokaktaki canlar için başlatılan çalışmalar büyüyerek adeta bir seferberliğe dönüştü. 

Kısırlaştırma Seferberliği Başlıyor...

Kent Konseyi ile ortak yürütülen proje kapsamında Bodrum'daki 20 veteriner kliniğinde ücretsiz kimliklendirme ve kısırlaştırma işlemleri uygulanacak. 

1 Mart 2020'de başlayacak olan uygulama, Bodrum Belediyesi ve  Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Ortak Projesi olarak hayata geçiriliyor. Kimliklendirme ve Kısırlaştırma Projesi, Bodrum'da bulunan ve Muğla Veteriner Hekimleri Odası'na üye 20 veteriner kliniğinin desteği ile gerçekleştirilecek.

İKİ AYDIR SÜREN ÇALIŞMALAR MEYVESİNİ VERDİ

Bir süredir alt yapı hazırlıkları yapılan projenin hayata geçirilmesi için, 10 Ocak 2020 tarihinde, Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muğla Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Serkan Alpözen ve Kent Konseyi Çalışma Grubu arasında Kimliklendirme ve Kısırlaştırma protokolü imzalandı. Projenin son aşamasında, Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz ile Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu üyeleri bir araya gelerek 1 Mart günü başlayacak olan projenin detaylarını görüştüler.

1 MART-1 HAZİRAN ARASI ÖZEL KLİNİKLERDE YAPILACAK

Bodrum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı bakımevlerinde sahipsiz hayvanlara sürekli olarak yapılan kimliklendirme çalışmaları 1 Mart-1 Haziran günleri arasında  özel kliniklerde sahipsiz hayvanlara ücretsiz uygulanacak. Projeye destek veren 20 veteriner kliniği aynı tarih aralığında, kendi belirledikleri sayıda kedi ve köpek kısırlaştırılması yapacak. Kısırlaştırma ameliyatlarında kullanılacak olan ameliyat sarf malzemesi, anestezi ve antibiyotik gibi malzemeler yine  kimliklendirme çiplerinin olduğu gibi Bodrum Belediyesi tarafından temin edilecek.

KLİNİKLER İÇİN RANDEVU SİSTEMİ UYGULANACAK

Türkiye'ye örnek olacak olan Kimliklendirme ve Kısırlaştırma Projesi kapsamında, özel kliniklerde sahipsiz kedi köpekler için kısırlaştırma randevusu, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu tarafından organize edilecek. Randevu ve bilgi almak isteyenler, Bodrum Kent Konseyi Hayvanların Yaşam Hakkını Koruma Çalışma Grubu Facebook ve Instagram sosyal medya hesaplarına mesaj ve [email protected] adresine mail gönderebilirler.