Kıyı Komisyonu'ndan Çetili'de Açıklama

Bodrum Kent Konseyi Kıyı Komisyonu üyeleri, Çetili Burnu’nda yapımı devam eden The Bo Viera projesi sahilinde bir basın açıklaması yaptı. Projede hukuksuzluklar olduğu iddia edilen açıklamada, bakanlık ve belediyeler görevlerini yapmaya davet edildi.

Kıyı Komisyonu'ndan Çetili'de Açıklama

Bodrum'un Küçükbük Mahallesi'ndeki Çetili Burnu’nda 2015 yılından bu yana devam eden BESA İnşaat'ın The Bo Viera projesi ile ilgili Bodrum Kent Konseyi Kıyı Komisyonu, projenin önünde buluşma çağrısı yapmıştı. Kıyı Komisyonu üyeleri ile çeşitli STK ve siyasi parti temsilcileri dün bölgeye gitti. Projenin önündeki sahile inen eylemciler, burada bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Bodrum Kent Konseyi Kıyı Komisyonu sözcüsü Sema Höcek okudu. 

Höcek, açıklamasında “Bugün kıyı kesimini rekreatif düzenleme ile herkesin kullanımına açtığını söyleyen Besa Marin Turizm İşletmeleri A.Ş  (BESA) sahip olduğu The Bo Viera projesini hep birlikte yerinde görmeye geldik. ÇED süreci henüz sonuçlanmadığı halde inşaat faaliyeti durmamış, devam etmiş ve etmektedir. Bodrum Belediyesi’ne yapılan ihbarlar neticesinde tutanak yapıldığı ifade edilse de inşaat durdurulmamıştır" dedi.

Açıklamasında, çevreci vatandaşlar ve STK'ların proje ile ilgili en başından itibaren açtıkları davalar ile ilgili bilgiler veren Höcek, hukuksuzluk tespit edilmesine, ceza verilmesine rağmen bilirkişi incelemeleri sırasında bile kıyıdaki tahribatın devam ettiğini iddia ederek, devam eden ÇED süreciyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı;

"Bütün bu gerçekler ortada iken firma; sanki hiçbir dolgu, işgal vb yapmamış gibi dolgu ve iskele yapımı için önceden yapması gereken süreci başlatmış ve "Yapacağız, Koruyacağız ….vb." kopyala, yapıştır yöntemiyle bir ÇED dosyası hazırlamış ve Halkın Katılımı Toplantısı pandemi ortamında yapılmıştır. İtirazlarımız da kabul görmemiştir. TMMOB Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği, Bodrum Kent Konseyi, STK'lar itiraz dilekçelerini ekleriyle komisyona teslim etmiştir.  

Firma tarafından ÇED İDK'ya sunulan son ÇED dosyasında bir değişiklik yapılmış; inşaat alanlarının kıyı kesiminde kalan ve devletin hüküm ve tasarrufu altında olan alanla ilgili dosyaya konu proje kapsamında; "Herhangi bir dolgu faaliyeti ve iskele yapılmayacaktır", "Rekreatif alan olarak düzenlenip, herkesin kullanımına açılacaktır" olarak belirtilmiştir. Bu dosyaya da Bodrum Kent Konseyi olarak itirazlarımızı ilettik. Halbuki fiili durumda DHTA olan alanda yasalara aykırı olarak dolgu, düzenleme 2016 yılından başlayarak yapılmış ve Çevresel Etkileri Açısından geri dönüşü mümkün olmayan tahribata neden olmuştur. Bu nedenle aleyhlerine davalar açılmıştır. 2016 yılından beri ilk kaya parçasının denize atılmaya başladığı andan itibaren; doğanın, yaşam alanlarımızın yok edilmesine, hukuksuzluğa karşı çıkarak M.B.Ş.Belediyesi, Bodrum Belediyesi, Ç.Ş.B. ve İl Müd., savcılık nezdinde şikayet ve itirazlarla mücadele etmeye çalışıyoruz. ÇED İDK'ya yaptığımız itirazlarımızla ilgili henüz sonuç almadığımız bu süreçte dahi proje sahibi firma izinsiz, hukuksuz, yasaları çiğneyerek işlemlerine devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Başkanlığı, Bodrum Belediye Başkanlığına görevlerini hatırlatıyoruz. Yetkili kurumlar yasal ve idari süreçleri başlatıp, gereğini yapmadıkları takdirde haklarında suç duyurusunda bulunacağımızı bildiriyoruz.”