KIYIKIŞLACIKTA ALTIN TAHT OPERASYONU

Milas'ın Kıyıkışlacık köyünde bir çiftlikte kaçak kazı yaptıkları tespit edilen...

KIYIKIŞLACIKTA ALTIN TAHT OPERASYONU
Milas'ın Kıyıkışlacık köyünde bir çiftlikte kaçak kazı yaptıkları tespit edilen kişiler düzenlenen operasyon ile göz altına alındı. Yakalanan şahısların arasında eski bir milletvekili, gazeteci ve emekli bir öğretmeninde bulunduğu öğrenildi.
Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve Milas İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen operasyon kapsamında, Kıyıkışlacık köyünde kaçak kazı yapılacağı istihbaratına ulaşan jandarma ekipleri Kıyıkışlacık köyündeki bir çiftliğe baskın düzenlediler.
Baskında Anavatan Partisi eski Milletvekili Mehmet Umur Akarca (61), Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bir gazetenin muhabirliğini yaptığı öğrenilen İlbant Ata Balcı (35) ve annesi emekli öğretmen Dilek Ata (64), Oğuz Teker (37), Mehmet Gürkan Balcı (31), çiftlik kâhyası Muzaffer Enginsu (64), Eyyup Polat (30), Kemal Sağer (44) ve Faruk Enginsu (37) göz altına alındı.
Eski Milletvekili Mehmet Umur Akarca'nın evinde yapılan aramalarda tarihi değere sahip bronz insan başı bulundu. Şahıslarla birlikte kazıda kullanılan 4 kazma, kürek, balyoz, el fenerleri, 3 adet ruhsatsız av tüfeği, 1 adet ruhsatsız silah, 150 adet mermi ve bir adet iş makinesine de jandarma ekipleri tarafından el konuldu.
Şahıslar sorgularının tamamlanmasının arddından Milas Adliyesi'ne sevk edilecekler.Operasyonun ardından Milas Müze Müdürlüğü tarafından görevlendirilen bir grup Arkeolog, kaçak kazı yapılan bölgede inceleme yaptı. Arkeologlar Mehmet Çakıcı, Serçil Torlak, Süleyman Özgen tarafından yapılan incelemelerde 3 ayrı noktada yapılan kaçak kazı çalışmasında tarihi mezarların hasar gördüğü iddia edildi.