Kız Çocuğunu Alıkoyma Davası Sürüyor

Bodrum’da 15 yaşındaki kız çocuğunu kaçırıp zorla alıkoymaya çalıştığı iddia edilen evli ve 2 çocuk babası şahsın tutuksuz yargılandığı davanın ikinci duruşması yapıldı. Duruşmada savcı, sanığın kişiyi tehdit ederek hürriyetinden yoksun bırakma suçunun cinsel amaçlı işlendiği yönünde mütalaa verdi.

Kız Çocuğunu Alıkoyma Davası Sürüyor

İddiaya göre ilçede yaşamını sürdüren 30 yaşındaki Y.K. adlı şahıs, komşusunun 15 yaşındaki kız çocuğuna mesajlar atıp, hediyeler almaya başladı. Çocuğun ailesi durumu fark edince şahıstan şikayetçi oldu. 

Bu eylemlerinden dolayı yargılanan şüpheli, sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğun cinsel istismarı suçundan 4 yıl, cinsel taciz suçundan da 1 yıl 10 ay ceza aldı. Karar istinafa taşınırken Y.K. adlı şahıs, cezaevinde 3 ay kaldıktan sonra tahliye edildi. 

ÇOCUĞUN ÇALIŞTIĞI KUAFÖRÜN ÖNÜNE GİTTİ

Y.K., cezaevinden çıkar çıkmaz, kız çocuğuna tacizlerine devam etti. Çocuğa mesajlar atarak rahatsız etmeyi sürdüren şahsın, çocuğun çırak olarak çalıştığı işyerinin önüne giderek çocuğa “arabada seni bekliyorum. Eğer yanıma gelmezden anneni babanı öldürürüm” şeklinde mesajlar attığı öne sürüldü. 

Kız çocuğu da şahsın annesi ve babasına zarar vereceğinden endişe ederek Y.K.’nın zoruyla arabasına bindi. Mağdur, o esnada annesini aradı, şahıs bunun üzerine çocuğun elinden telefonunu alıp kapattı. Durumdan şüphelenen anne, ihbarda bulundu. Güvenlik güçlerinin telefonla ulaştığı şahıs, çocuğu Gökçebel mevkisinde arabasından indirdi. 

Olayla ilgili açılan davada evli ve 2 çocuk babası 30 yaşındaki Y.K.’nın yargılanmasına devam edildi. Duruşmaya tutuksuz sanık Y.K. katılmazken, kız çocuğu pedagog eşliğinde yaşadıklarını anlattı. 

Mağdurun avukatı Y.K.’nın tutuklanması talebinde bulundu. Bu talep reddedilince elektronik kelepçe takılması veya adli kontrol verilmesini istedi. Dava 16 Kasım tarihine ertelendi. 

Mağdur çocuğun avukatı Gülsen Çelikoğlu Ernez, duruşma sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Y.K., çocuğa mesaj atarak kuaförün arka sokağında kendisini beklediğini eğer gelmezse annesi ve babasını öldüreceğini söylemiş. Kızımız da arabasına biniyor, sonra Gökçebel’e doğru yola çıkıyorlar. Bu durum 1-1,5 saat kadar sürüyor. Kız inmeye çalışıyor, Y.K indirmiyor, elinden telefonunu alıyor. Hatta kızın cep telefonunu alıp kendisini aramış, kız kendisini aramış izlenimi yaratmaya çalışmış. Olayın devamında annesi kızını aramış, kızımız tam açıp ‘alo’ demiş, Y.K. elinden telefonunu yine alıp kapatmış. Tabi kızının sesini duyan anne bir terslik olduğunu anlamış ve polisi aramış. Daha sonra Y.K.’yı arayıp emniyete haber verdiğini ve kendisinin peşine düştüğünü söylemiş. Sanık Y.K. kız çocuğuna dönüp ‘eğer ki evli olmasaydım şu anda seni alıp götürürdüm’ şeklinde bir ifadede bulunmuş. Sonrasında kızı arabasından indirmiş. Onunla ilgili güvenlik kamerası kayıtları var. Kızımız bu anları anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Belli ki çok etkilenmiş. Biz yine tutuklama talebinde bulunduk. Bir de şahsa elektronik kelepçe takılması talebimiz vardı. Onunla ilgili yazılan yazının cevabı gelmemiş.

Bu sanık daha önce de çocuğun cinsel istismarı suçundan ceza aldı fakat bu istinafa taşındı. Bu celsede savcı mütalaa verdi ve mütalaa da sadece kişiyi tehdit ederek hürriyetinden yoksun bırakma değil aynı zamanda suçun cinsel amaçlı işlendiğinden de cezalandırılmasını istedi. Çocuğa karşı yapıldığı ve cinsel amaçlı yapıldığı için de cezada artırım olacak. Duruşma 16 Kasım tarihine ertelendi.”