Kızılay Bodrum’dan Aşevi Projesi

Türk Kızılayı Bodrum Şubesi, günde yaklaşık 2 bin kişilik yemeğin çıkarılacağı aşevi projesini hayata geçiriyor.

Kızılay Bodrum’dan Aşevi Projesi

Kızılay Bodrum Şubesi, Bodrum Anadolu Lisesi arkasında, Konacık Mahallesi belde belediyesi iken belediye tarafından tahsis edilen 403 metrelik alanda, tüm yıl boyunca günde 2 bin kişiye kadar yemeğin çıkarılacağı Bodrum Aşevi projesinin detaylarını paylaştı. 

Projede kapalı alanı 180 metrekare üzerine yapılacak aşevi ile bilgi veren Bodrum Kızılay Başkanı Sait Güllüoğlu, “6 Şubat Maraş depreminde depremzedeler ve Bodrum halkı için her gün 1.000 kişilik yemek İmam Hatip Lisesinin mutfağında yapılıp dağıtıldı. Bodrum’un deprem kuşağında olması ve yaşanabilecek farklı şehirlerdeki depremler sonrası Bodruma çok sayıda depremzedenin geleceğini ön görüyoruz. Bu durumda depremzedelerin sıcak yemek ihtiyaçları Bodrum Kızılay aş evi tarafından karşılayacağız. Bu projemiz sadece afet durumlarında değil 365 gün boyunca her gün yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar için yemek çıkarılması planlanmaktadır. 2012 yılında Konacık Anadolu Lisesi arkasında Projemiz için Bodrum Belediyesi tarafından tarafımıza arazi tahsis edilmiştir. Bu projenin örnek proje olup ilerleyen süreçlerde Bodrum’un farklı mahallelerinde devam ettirmek hedefimiz.” dedi. 

Projenin Mimarı Serhan Sevdert ise teknik konularla ilgili rakamsal bilgi aktararak şöyle konuştu; 

“Projemiz 3 kattan oluşmaktadır. Projemizin bodrum katı 180 m2 Aş evi, 1. Katı 120 m2 Sosyal market ve idari kat olarak planlanmaktadır. Projemizin kapasitesi günlük 1.000 ile 2.000 kişi için yemek çıkarılması planlanmaktadır. Afet zamanında ise kapasitemiz 1 çeşit çorba veya pilav gibi yemek çıktığında 8.000 kişi, üç çeşit yemek çıkarıldığında 5.000 kişi olarak öngörülmektedir. Bir afet adında 24 saat üzerinden her 2 saat bir yemek yapıldığında ise kapasite 96.000 kişiye kadar çıkabilecek tir. Binamızda aynı zamanda sosyal yardım merkezi olarak da kullanılacaktır. İçerisinde Kızılay butik olarak ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak kıyafet, ayakkabı gibi ürünlerinde dağıtımı yapılacaktır. Aynı zamanda içerisinde sosyal market diye nitelendirdiğimiz gıda kolilerini ihtiyaç sahipleri vatandaşlarımıza ücretsiz bir şekilde teslim edilecektir. Projemiz şu anda ön onay aşamasındadır. Bir an önce onaylanıp temel atma töreniyle beraber siz değerli halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Proje destekçilerimiz Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, özel kuruluşlar ve diğer sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ederiz.”