KÖPEĞE LEVYEYLE SALDIRI İÇİN DAVA AÇILDI

Bodrum'da 43 yaşındaki emlakçı Taylan D. hakkında, oturduğu sitede kendisine havlayan...

KÖPEĞE LEVYEYLE SALDIRI İÇİN DAVA AÇILDI
Bodrum'da 43 yaşındaki emlakçı Taylan D. hakkında, oturduğu sitede kendisine havlayan köpeğe otomobilinden aldığı levyeyle saldırdığı iddiasıyla dava açıldı.

Gümüşlük Mahallesi'ndeki Fer Yapı Sitesi'nde geçen 25 Nisan'da meydana gelen ve hayvanseverlerin tepkisini çeken olayda, site sakini emlakçı Taylan D., iddiaya göre, bahçeden geçerken kendisine havlayan köpeğe otomobilinden aldığı levyeyle karşılık verdi. Olayı gören, o sırada bahçedeki diğer köpekleri besleyen 1 çocuk annesi 45 yaşındaki Mevhibe Gözneli ise Taylan D.'yi engellemeye çalıştı.

Gözneli, levyenin sağ eline isabet etmesiyle yaralandı. O anları ise Mevhibe Gözneli'nin kızı Damla Çağlar, cep telefonuyla görüntüledi. Sosyal medyadan paylaşılan o görüntüleri izleyen hayvanseverler, Taylan D.'ye tepki gösterdi. Gözneli olaydan sonra jandarmaya ve savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu. Taylan D. hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun mala zarar verme suçunu düzenleyen 151'inci maddesi kapsamında 4 aydan 3 yıla kadar hapis ya da adli para cezası istemiyle dava açıldı.

Bodrum 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına Taylan D. katılmazken, şikayetçi Mevhibe Gözneli ile tanık olarak dinlenen kızı Damla Çağlar ifade verdi. Gözneli, duruşmada olay anında çekilen görüntüleri mahkemeye sundu. Mahkeme, Taylan D.'nin ifadesinin alınması için duruşmayı 14 Temmuz'a erteledi.

Adliye çıkışında açıklama yapan Damla Çağlar, "Ben tanık olarak ifade verdim. Sesleri duyup evden çıktığımda bir adamın elindeki levyeyle köpeğe vurduğunu ve annemin engel olmaya çalıştığını gördüm. Şoke olduk, olayı hala unutamıyorum. O köpeği hepimiz çok seviyoruz. Kimseye bir zararı olmadığı gibi çocuklarla da çok iyi oynuyordu. Neden böyle bir şey yaptığını anlayamadım" dedi.

Anne Mevhibe Gözneli ise "Sitede hepimizin baktığı, su, yemek verdiği ve kimseye zararı olmayan bir hayvanı demir levye ile döven şahısın cezalandırılması için şikayetçi oldum. Çünkü bu şahısa ceza verilmez ise aynı hareketi başka bir canlıya yapmaya devam edecek. Hakkında kamu davası açılmış olması bile önemli bir konu. Olayın görüntülerini mahkemeye sundum. Suç inkar edilemeyecek biçimde ortada, adaletin yerini bulacağına inanıyorum" dedi.


Muhabir: Yaşar ANTER