KOYLAR HEPİMİZİN KAMPANYASI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Gökova, Okluk Koyu’nda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu’nun çevresindeki...

KOYLAR HEPİMİZİN KAMPANYASI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR
Gökova, Okluk Koyu’nda yapılmakta olan Cumhurbaşkanlığı Yazlık Konutu’nun çevresindeki yaklaşık 200 dönüm arazinin Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak üzere acil kamulaştırılmaya tabi tutulacağının ve bazı koyların güvenlik nedeniyle deniz turizmine kapatılacağı bilgisinin ardından vatandaşlar sosyal medyada imza kampanyası başlattı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın muhatap alındığı imza kampanyası, pazar gününden beri binlerce kişiye ulaşırken, twitterda da ülke genelinde en çok paylaşılanlar arasında 7. Sıraya geçti. “Okluk Koyu-Değirmen Bükü ve çevresi (İngiliz Limanı diye de bilinir) için resmen kamulaştırılma süreci başlatılmış olup, tüm denizcilere ve yurttaşlara kapatılmıştır” başlığıyla başlatılan kampanya metni şöyle:

“Ünlü Türk denizcisi Sadun Boro'nun anısının yaşadığı ve yaşatıldığı, tüm doğa ve deniz severler için çok büyük öneme sahip, Kaptan Cousteau’nun “yeryüzündeki cennet” olarak nitelendirdiği Gökova’nın, Okluk Koyu-Değirmen Bükü ve çevresi (İngiliz Limanı diye de bilinir) için resmen kamulaştırılma süreci başlatılmış olup tüm denizcilere ve yurttaşlara kapatılmıştır. Turizme önemli katkı sağlayan Mavi Yolculuk tekneleri, tarım yapan çiftçi, gezginlere hizmet veren işletmeci ve denize giren sade vatandaş da bu kapsamda “yasaklı” duruma sokulmuştur! Bizler, “tüm denizler ve kıyılar denizcilerin, mavi yolcuların, köylülerin, balıkçıların kısaca tüm yurttaşlarındır ve bu hak ellerinden alınmamalıdır!” diyoruz. Bu haksız uygulama, ivedilikle sonlandırılsın diyoruz!”

“Gökova koyları imara açılmasın, Okluk koyu vatandaşlara kapatılmasın, denizi ve doğayı seven herkesin katılımını bekliyoruz, #gökovahepimizin hashtag'ı ile atılan twittler ise, ülke genelinde en çok paylaşılan twittler arasında 7. Sırada yerini aldı.