Kruvaziyer Turizmi Bereketli Geçti

Bodrum’a 2023 turizm sezonunda toplam 101 yolcu gemisiyle, 102 bin 479 yolcu geldi.

Kruvaziyer Turizmi Bereketli Geçti

2017 yılından itibaren kruvaziyer turizminde büyük bir düşüş yaşayan Bodrum, birkaç sezon boyunca kruvaziyer yolcusuna da hasret kaldı. Bodrum’da geçen yıl yeniden hareketlenen kruvaziyer turizmindeki bereket, bu yıl da devam etti. 

CRUISE PORT, TÜRKİYE’YE İLK KEZ GELEN GEMİLERİ AĞIRLADI

Kruvaziyer gemilerinin yanaştığı Bodrum Cruise Port, bu yıl Türkiye’ye ilk kez gelen Virgin Voyages’a ait Resilient Lady’i ağırladı. Virgin Voyages’ın filosuna yeni kattığı Resilient Lady, Türkiye’deki ilk destinasyon seçimini Bodrum’dan yana kullandı ve bu sezon toplamda 16 sefer Bodrum’u ziyaret etti. Mystic Cruises’a ait Vasco Da Gama ve Europa gemileri de ilçeye ilk kez geldi. Bodrum ayrıca Celebrity Cruises'tan Celebrity Apex'i, MSC Cruises’dan MSC Opera ve Sinfonia’yı Ritz Carlton Yacht'tan Evrima'yı ve Regent Seven Seas Cruises'tan Seven Seas Splendor ve Seven Seas Navigator gemilerine de ev sahipliği yaptı. 

Bodrum-Kos arası feribot seferlerinde ise 836 feribot seferi ile, 114 bin 681 yolcuya ve 388 lüks özel yata da hizmet veren Cruise Port, 15 Kasım 2023’te Seabourn Encore gemisi ile sezon kapanışını gerçekleştirdi. Bodrum’a gelen gemilerin çeşitliliği ve ilk defa Türkiye’ye gelmeleri, sezonun en belirleyici özelliklerinden biri olarak öne çıktı. 

GELECEK YIL DAHA ÇOK GEMİ BEKLENİYOR

Kruvaziyer turizminin Dünya turizmi içerisinde en hızlı büyüyen turizm segmenti olduğuna dikkat çeken Global Ports Holding Doğu Akdeniz Limanları Direktörü Aziz Güngör “Turizm sektörünün yükselen yıldızı kruvaziyer turizminde Bodrum Cruise Port olarak yüksek standartlara sahip alt yapımız ve operasyonel bilgi birikimimizle öne çıkıyoruz. Bu sezon Türkiye’ye ilk defa gelen gemileri limanımızda ağırladık. Önümüzdeki yıl Bodrum’da daha fazla gemi seferiyle, daha fazla yolcu beklediğimizi şimdiden müjdeleyebilirim. Son 15 yılın en iyi sezonu olmasını bekliyoruz. Bodrum’un her geçen gün daha popüler bir kruvaziyer destinasyonu olduğunu görmekten çok memnunuz” ifadelerini kullandı.